„Jawor u źródeł kultury” 2023

Kalendarium

Znamy datę „Jawora u źródeł kultury”
Podano już termin, w którym odbędzie się Ogólnopolski Festiwal Kultury Ludowej „Jawor u źródeł kultury”. Wydarzenie planowane jest na 17 i 18 czerwca 2023 roku, koncert  finałowy odbędzie w Parku Etnograficznym w Tokarni.


„Jawor u źródeł kultury” – to cykliczny konkurs Polskiego Radia Kielce promujący twórców i animatorów kultury ludowej. To równocześnie wielkie, ogólnopolskie święto kultury ludowej. Imprezę już od lat organizuje Polskie Radio Kielce.

– Pomysł stworzenia konkursu, w którym doceniani będą artyści oraz twórcy ludowi zrodził się w 2009 roku. Po raz pierwszy laureatów wyłoniliśmy w styczniu 2010 roku. Od tej pory nieprzerwanie nagradzamy twórców i artystów ludowych. Rokrocznie w konkursie biorą udział setki artystów: śpiewaków, kapel i animatorów kultury z całego regionu – mówi Magdalena Sitek koordynator projektu.
 

Ogłoszenie laureatów i wręczenie nagród odbywa się tradycyjnie na początku lata w Parku Etnograficznym w Tokarni. Zwycięzców wyłania profesjonalne jury składające się z ekspertów na co dzień zajmujących się sztuką i kulturą ludową. Zasiadają w nim między innymi dr Aneta Oborny, dyrektor Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu; dr Jerzy Szczyrba-muzykolog, juror licznych konkursów i festiwali muzyki ludowej; Nina Skotnicka, wieloletni kierownik Działu Sztuki Ludowej Muzeum Narodowego w Kielcach.

– Każdego roku nagradzamy artystów i twórców za ich dokonania w minionym roku artystycznym w następujących kategoriach: solista- śpiewak lub instrumentalista, zespoły folklorystyczne, kapela ludowa (w tym kapele dziecięce i młodzieżowe), rękodzieło i sztuka ludowa, animator kultury – wyjaśnia Magdalena Sitek.

W 2022 roku konkurs „Jawor u źródeł kultury” zyskał rangę ogólnopolską. Do jego organizacji włączyły się Rozgłośnie Regionalne Polskiego Radia, które do Kielc przywiozły laureatów swoich lokalnych konkursów. Festiwal Kultury Ludowej trwał dwa dni. Rozpoczął go przemarsz barwnego korowodu artystów z całej Polski, którzy przeszli głównym deptakiem miasta. Pierwszego dnia na Placu Artystów w Kielcach odbył się koncert „Świętokrzyscy artyści gościom”. Finał odbył się w Parku Etnograficznym w Tokarni. Honorowy patronat nad pierwszym Ogólnopolskim Festiwalem Kultury „Jawor u źródeł kultury” sprawował Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Piotr Gliński.

Łukasz Bełdowski
Redaktor serwisu, fotograf, producent filmów reportażowych i dokumentalnych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *