Jak ubijać masło i robić ser? Gospodynie w kieleckim “gastronomiku”

Aktualności


Jak zrobić prawdziwe masło? Albo wiejski biały ser? Tego i wiele więcej dowiedzieli się uczniowie Zespołu Szkół Przemysłu Spożywczego w Kielcach. Młodych ludzi odwiedziło Koło Gospodyń Wiejskich “Trzeszkowianki” z gminy Pawłów. Panie przekazały swoje najlepsze domowe przepisy.

Michał Markowicz, szef kuchni i nauczyciel w Zespole Szkół Przemysłu Spożywczego w Kielcach podkreśla, że KGW “Trzeszkowianki” niedawno wygrało konkurs „Smaki Gęsiny”, który odbył się w podkieleckiej Tokarni. – Dlatego postanowiliśmy panie zaprosić do nas, do szkoły. Chcieliśmy, żeby pokazały jak się kiedyś gotowało i żyło, jakich produktów się używało – wyjaśniał Michał Markowicz.

Uczniowie byli z zajęć zadowoleni. – Cieszą się, że mogli zobaczyć między innymi sprzęt do ubijania masła czy robienia sera. Dla nich to zupełnie coś nowego – stwierdziła pani Anna, nauczyciel szkoły. – To prawda. Młodzież urodziła się już w nowej epoce, więc dla nich te sprzęty to tak naprawdę nowa technologia. A smak? Zacytuję jednego z uczniów: „Poezja” – śmiał się Michał Markowicz.

– Przyjechałyśmy pokazać, jak wcześniej wyglądała wieś. Że masło czy ser robiło się zupełnie innymi sposobami niż teraz, bo przecież obecnie wszystko mamy gotowe w sklepach. Zależy nam, aby te umiejętności i przepisy nie zginęły, aby tradycje były kultywowane przez młodych ludzi i przekazywane dalej – wyjaśniały panie z Koła Gospodyń Wiejskich “Trzeszkowianki”.

Gospodynie przywiozły ze sobą swoje mleko, śmietanę, pyszne ciasta czy świeży chleb. Zajęcia były więc połączeniem nauki z przyjemnością.

Wiećej i dużo zdjęć – tutaj: https://echodnia.eu/swietokrzyskie/jak-ubijac-maslo-i-robic-ser-w-zespole-szkol-przemyslu-spozywczego-w-kielcach-goscilo-kolo-gospodyn-wiejskich-trzeszkowianki/ar/c17-17088651?fbclid=IwAR37ML6V5kQFrMq8Bvr0kUg3r18RCE1gdUZOa_HSCMbpwSqAE3RcJFkytJY

Łukasz Bełdowski
Redaktor serwisu, fotograf, producent filmów reportażowych i dokumentalnych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *