Regionalne spotkanie przedstawicielek Kół Gospodyń Wiejskich

Aktualności


Fundacja „Okno na wschód”  d zorganizowała w sobotę (3.12) I Kongres KGW podlaskie. Jego zadaniem była integracja i wymiana doświadczeń przedstawicieli kół gospodyń wiejskich, które działają w podlaskim.

Do Podlaskiego Instytutu Kultury, gdzie odbywał się kongres przyjechało ponad 100 osób, w tym przedstawicielki ponad 40 kół gospodyń wiejskich, które uczestniczyły w działaniach realizowanych w ramach programu (m.in. szkoleń, wizyt studyjnych, warsztatów czy doradztwa).

– Chcemy dowiedzieć się, jaka może być przyszłość kół, czy możemy liczyć na wsparcie czy podpatrzeć, co robi konkurencja. Dzisiaj nie przywiozłyśmy swoich dań, ale robimy mnóstwo pyszności. Np. babkę ziemniaczaną, podpiwek biebrzański (I miejsce w województwie), kartacze i coś, czego nikt nie robi, czyli kaszę żelazną ze skwarkami z boczku. Tego trzeba spróbować – zachęcały Anna Kulesza, Renata Lebocz i Krystyna Łosowska z KGW “Macierzanka” w Dolistowie Starym nad Biebrzą. Zapewniły też, że rozwijają też agroturystykę, rękodzieło i organizują kiermasze lokalne.

Mirosława Jaroszewicz-Łojewska, dyrektor Departamentu Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich w podlaskim urzędzie marszałkowskim stwierdziła, że ten rok był dla kół gospodyń dobry. Przyznała, że w przyszłym roku samorząd zaplanował dla kół większe wsparcie, a w Podlaskiem jest zarejestrowanych 485 kół. – Chcemy was mocniej uaktywnić, bo część kół korzystała z dofinansowania z urzędu, a cześć o nim nie wie lub nie ma pomysłu, jak to wsparcie wykorzystać. Zachęcam was również do promowania produktów lokalnych, np. teraz gromadzimy przepisy na święta w oparciu na nasz produkt tradycyjny, lokalny. Koła gospodyń wiejskich są tu bardzo potrzebne, bo tylko wy umiecie te przepisy odnaleźć i przygotować – podkreśliła Mirosława Jaroszewicz-Łojewska.

– Dzisiejszy kongres podsumowuje dwa lata działalności fundacji związanej ze wspieraniem i integracja kół gospodyń wiejskich. Chodzi m.in. o to, by pomóc im w rozwoju i ułatwić współpracę z różnymi instytucjami. No i chcemy, by koła spotykały się częściej niż tylko przy swoich stoiskach na dożynkach – powiedział Marcin Klejno z Fundacji Okna na Wschód. Artykuł pochodzi z https://poranny.pl/podlaskie-w-bialymstoku-spotkaly-sie-przedstawicielki-kol-gospodyn-wiejskich-byly-prezentacje-rozmowy-porady-i-degustacje/ar/c8-17098663

Łukasz Bełdowski
Redaktor serwisu, fotograf, producent filmów reportażowych i dokumentalnych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *