Tradycja i nowoczesność. Przyszłość KGW w województwie podlaskim

Aktualności


Ożywiają i aktywizują podlaską wieś. Blisko sto dwadzieścia pań z czterdziestu Kół Gospodyń Wiejskich uczestniczyło w regionalnym kongresie. To dobra okazja do podsumowań, wymiany doświadczeń i rozmów o wyzwaniach.

Działają i tworzą, jednocześnie – inspirują innych. Koło Gospodyń Wiejskich “Łapianki na obcasach” od trzech lat stoi na straży tradycji i kultury.

Jak mówi Marta Łapińska z Koła Gospodyń Wiejskich “Łapianki na obcasach” z Łap –  Koło Gospodyń Wiejskich to nie tylko starsze panie gotujące w ludowych strojach, ale też młode dziewczyny, które chcą zrobić coś dla siebie i innych.

Z myślą o nich zorganizowano kongres Kół Gospodyń Wiejskich. W województwie podlaskim jest ich czterysta pięćdziesiąt.

– Cieszymy się z tego i jak widzimy, wydarzenie jest okazją do tego, żeby porozmawiać o przyszłości kół, wymienić się swoimi spostrzeżeniami, doświadczeniami i porozmawiać na temat wyzwań – dodaje Marcin Klejno z Fundacji „Okno na Wschód” która zorganizowała kongres KGW.

Nastawione na współpracę z różnymi instytucjami Koła Gospodyń Wiejskich wciąż się rozwijają. – Radzą sobie bardzo dobrze, Urząd Marszałkowski, oczywiście z inicjatywą Zarządu Województwa Podlaskiego, co roku dofinansowujemy szereg przedsięwzięć, które podejmują – dodaje Mirosława Jaroszewicz-Łojewska, dyrektor Departamentu Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich UMWP.

W całym kraju działa prawie jedenaście tysięcy Kół Gospodyń Wiejskich.

Więcej i film na: https://bialystok.tvp.pl/64890429/tradycja-i-nowoczesnosc-przyszlosc-kgw-w-wojewodztwie-podlaskim

Łukasz Bełdowski
Redaktor serwisu, fotograf, producent filmów reportażowych i dokumentalnych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *