KGW z powiatu zduńskowolskiego przygotowało wigilię w Brukseli

Aktualności

Kilkuset przedstawicieli belgijskiej Polonii wzięło udział w spotkaniu wigilijnym zorganizowanym 9 grudnia w Ambasadzie RP w Brukseli. Były makowce, kapusta z grochem i ponad 700 pierogów przygotowanych przez panie z KGW z powiatu zduńskowolskiego, które wspólnie z wicemarszałkiem województwa łódzkiego Zbigniewem Ziembą reprezentowały nasz region w stolicy Europy. Partnerami wydarzenia byli Województwo Łódzkie i Polska Agencja Inwestycji i Handlu.

Zostaliśmy poproszeni o przygotowanie potraw regionalnych, charakterystycznych dla województwa łódzkiego. Mamy kapustę z grochem, serwujemy też pierogi z grzybami, ze szpinakiem i ciasta – pierniki, makowce. To dla nas wielkie wyróżnienie. Po raz pierwszy jesteśmy poza granicami Polski i możemy zaprezentować nasze sołectwo, gminę i powiat – mówiła Urszula Sakiewa, przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich w Czechach z powiatu zduńskowolskiego.

Bruksela ma swoją specyfikę, swój urok, który polega na tym, że jest tu bardzo wiele polskich instytucji, a wśród nich przedstawicielstwo Województwa Łódzkiego. Bardzo się cieszymy, że to właśnie Województwo Łódzkiego zostało partnerem ambasady Polski w Brukseli przy organizacji tego wyjątkowego wydarzenia. To bardzo ważne, żebyśmy pokazywali Polskę także poprzez regiony, poprzez nasze dziedzictwo kulturowe, artystyczne, kulinarne. Za nami bardzo dobry rok współpracy – mówił ambasador Polski w Brukseli Rafał Siemianowski, gospodarz świątecznego spotkania.

Dziś promujemy województwo łódzkie w Brukseli, właśnie tutaj, u ambasadora Rzeczpospolitej. Promujemy nasz region, ale także polskość. Jest to spotkanie związane ze świętami Bożego Narodzenia i ich szczególnym wymiarem kulturowym, wyjątkowym ze względu na bogactwo naszej tradycji. Chcemy podzielić się z mieszkańcami Brukseli radością, wynikającą ze wspólnego świętowania – podkreślał Zbigniew Ziemba, wicemarszałek województwa łódzkiego.

Wizyta wicemarszałka województwa łódzkiego w stolicy Belgii była także okazją do spotkania z przedstawicielami Instytutu Polskiego w Brukseli, gdzie Zbigniew Ziemba razem z Arturem Michalakiem, dyrektorem Departamentu Kultury w Urzędzie Marszałkowskim WŁ, rozmawiali o współpracy międzynarodowej pomiędzy instytucjami kultury Województwa Łódzkiego i tymi z Brukseli. Kluczowym okresem tej współpracy ma być rok 2025, kiedy to nasz kraj obejmie prezydencję w Radzie UE.

Fot. lodzkie.pl

źródło: https://www.radiozw.com.pl/kgw-z-powiatu-zdunskowolskiego-przygotowalo-wigilie-w-brukseli/

Łukasz Bełdowski
Redaktor serwisu, fotograf, producent filmów reportażowych i dokumentalnych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *