Słopnice. Gospodynie bronią Papieża

Aktualności

Panie z Kół Gospodyń Wiejskich z powiatu limanowskiego zaapelowały o szacunek dla św. Jana Pawła II.

W Słopnicach Dolnych odbyło się 15 grudnia spotkanie pań należących do Kół Gospodyń Wiejskich w powiecie limanowskim. Jak wyjaśnia Agata Zięba, pełniąca m.in. urząd wicestarosty powiatu limanowskiego, z pomysłem na zjednoczenie sił w obronie dobrego imienia Ojca świętego, przyszła jedna z pań należących do KGW.

– Podjęłam jej pomysł, zapytałam księdza proboszcza w Słopnicach Dolnych, czy takie spotkanie może się odbyć w kościele pw. św. Jana Pawła II. Potem poinformowałam koleżanki z KGW z powiatu limanowskiego, które zaprosiłam do udziału w modlitwie i spotkaniu – mówi pani Agata.

Panie uczestniczyły najpierw w Mszy św., a po jej zakończeniu w nowennie do św. Jana Pawła II, podczas której wierni przepraszali za tych, którzy znieważają dobre imię Papieża Polaka.

– Jako kobiety, żony i mamy chcemy najpierw podziękować św. Janowi Pawłowi II za to, co zrobił dla Kościoła, naszej ojczyzny, dla wszystkich Polaków. Boli nas to, że niektórzy nasi rodacy szargają teraz jego dobre imię, podważają jego świętość, niszcząc autorytet, którego w tych trudnych czasach bardzo potrzebujemy – mówi Halina Duda z KGW w Wilkowisku.   

Agata Zięba dodaje, że najlepszą obroną św. Jana Pawła II jest świadectwo życia. – To, jak postępujemy, jak się do siebie odnosimy, na czym budujemy swoje życie. Potrzeba też stanowczych gestów w obronie Ojca świętego, takich jak nasz, bo jak nie my, to kto stanie za św. Janem Pawłem II? – pyta uczestniczka spotkania.

Panie biorące udział w Mszy św., nowennie i spotkaniu, zaapelowały o obronę św. Jana Pawła II. Podkreśliły m.in., że papież jest dla nich nie tylko autorytetem, ale i przyjacielem: „Jan Paweł II jest naszym przyjacielem, który uczy nas inaczej postrzegać życie. Umacnia nasze poczucie wartości. To On pokazał nam, że żyjemy nie tylko dla siebie, lecz także dla innych. Ta przyjaźń kształtuje w nas poczucie odpowiedzialności za siebie i innych. O przyjaciół należy dbać! Dlatego członkinie Kół Gospodyń Wiejskich postanowiły przypomnieć wszystkim, ile zawdzięczamy św. Janowi Pawłowi II. Za jego zasługi na rzecz polskiej wolności, demokracji i niepodległości jesteśmy mu winni szacunek i wdzięczność. Duchowy przywódca narodu polskiego – nasz Przyjaciel potrzebuje dziś obrońców. Potrzebuje nas, więc jesteśmy. Pamiętamy. I swoją postawą będziemy podtrzymywać wiarę i tradycyjne wartości”.

– A dla mnie osobiście św. Jan Paweł II to wzór modlitwy, pokory i dobroci – dodaje pani Agata.

Gospodarz miejsca ks. prał. Jan Gniewek cieszy się z inicjatywy pań, a zwłaszcza z tego, że ich spotkanie odbywa się w jedynej na Limanowszczyźnie świątyni, której patronem jest św. Jan Paweł II.

– Warto dodać, że nasz kościół nie jest tylko miejscem modlitwy przez wstawiennictwo Ojca świętego, ale także przestrzenią kultywowania jego dziedzictwa. W salach przy kościele mamy bogatą bibliotekę dzieł św. Jana Pawła, a także poświęconych mu publikacji i albumów. Mamy też bogatą kolekcję różnych pamiątek związanych z papieżem, które można zobaczyć na przygotowanej niedawno wystawie. Zapraszamy do jej obejrzenia – mówi proboszcz. Książki i pamiątki są darowizną śp. ks. Stanisława Wojcieszaka.

Łukasz Bełdowski
Redaktor serwisu, fotograf, producent filmów reportażowych i dokumentalnych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *