Wigilijne spotkanie Kół Gospodyń Wiejskich w Opocznie

Aktualności

W Opocznie odbyło się 11. spotkanie wigilijne oraz regionalna Wigilia Kół Gospodyń Wiejskich. Uroczystość uświetniły występy muzyczne. Patronat medialny nad wydarzeniem objęły Radio Maryja i TV Trwam.

Co roku od 11 lat w Opocznie organizowane jest spotkanie wigilijne. Jak mówi współorganizator wydarzenia, poseł Prawa i Sprawiedliwości Robert Telus, to okazja do wspólnego świętowania wszystkich regionalnych Kół Gospodyń Wiejskich.

– To bardzo ważne, żeby jednoczyć te wspólnoty – wskazał polityk.

Koła Gospodyń Wiejskich przekazują regionalne tradycje kolejnym pokoleniom – zaznacza starosta opoczyński, Marcin Baranowski.

– Bardzo dobrze, że te tradycje, które są szczególne również w regionie opoczyńskim, są kultywowane od lat (…). Dzięki KGW są cały czas podtrzymywane – powiedział starosta regionu.

Na przygotowanych wigilijnych stołach pojawiło się wiele regionalnych świątecznych potraw. Przystrojone stoły oglądał wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk.

– Promują dobrą polską żywność i myślę, że warto na takie spotkanie przyjechać, żeby to wspierać – oznajmił szef resortu.

Koła Gospodyń Wiejskich przygotowały bogato zastawione stoły.

– Nasze potrawy wykonane są w tradycyjny sposób, czyli kapusta kiszona, grzyby suszone, również suszona śliwka – tłumaczyła Bogusława Szymańska z Koła Gospodyń Wiejskich z Witowa.

Tradycyjne ciasta zaprezentowało Koło Gospodyń Wiejskich z Piaseczna.

– Serniczki; wszystko jest pieczone z naszych własnych produktów – dodała Beata Kielan z Koła Gospodyń Wiejskich z Piaseczna.

Pieśni adwentowe wykonał zespół Bayer Full. Uczestnicy wydarzenia obejrzeli jasełka wystawione przez Centrum Edukacji i Rozwoju w Opocznie. Swoje orędzie oraz życzenia na zbliżający się świąteczny czas Bożego Narodzenia wygłosił ks. bp Piotr Turzyński, biskup pomocniczy diecezji radomskiej.

– Życzę poczucia ważności życia, bycia miłowanym. Życzę bliskości Boga, doświadczenia tej bliskości i radości z rodzinnych relacji – mówił duchowny.

W trakcie opoczyńskiej Wigilii rozdano 600 paczek dla najbardziej potrzebujących osób z regionu.

źródło: https://www.radiomaryja.pl/informacje/wigilijne-spotkanie-kol-gospodyn-wiejskich-w-opocznie/?fbclid=IwAR0IHTayAAEX8UhUbB14HDjZy9tdbOXgwL6oBJeTKHoLycTJ_ounQ-6kdpY

Łukasz Bełdowski
Redaktor serwisu, fotograf, producent filmów reportażowych i dokumentalnych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *