Smaczek z Baranowa

Aktualności ŚWIĘTOKRZYSKIE

Na bazie stuletniego przepisu, Koło Gospodyń Wiejskich w Baranowie stworzyło nowy produkt regionalny. Ich wizytówką stał się „Smaczek baranowski”.

– To przepis przekazany z ust do ust, nieco zmodyfikowany i udoskonalony– mówi Małgorzata Pawełek, szefowa Koła Gospodyń Wiejskich w Baranowie.

– To wolno gotowany boczek z cebulką i czosnkiem, majerankiem, solą i pieprzem. Przeważnie bazujemy na boczku, który musi być w miarę chudy, bez skóry. Tylko czasami dokładamy szynki albo łopatki w zależności od stopnia tłustości boczku. Gotujemy do momentu, aż mięsko całkowicie się rozpadnie. Następnie przekładamy do słoików i pasteryzujemy. To produkt naturalny bez konserwantów – dodaje.

Przewodnicząca zapewnia, że każdy, kto choć raz spróbował specjału niebawem pojawia się ponownie. Małgorzata Pawełek dodaje, że Smaczek jest łatwy w przygotowaniu.

– Ładnie się rozsmarowuje na chlebie. Do tego należy umieść na kanapce pokrojony ogórek kiszony i nic więcej nie trzeba. Jeśli nasze dzieci to jedzą znaczy, że musi być dobre, bo jak wiemy dzieci potrafią być jednak wybredne – mówi.

Koło Gospodyń Wiejskich powstało 14 lat temu. W 2018 r koło zostało wpisane do krajowego rejestru Kół Gospodyń Wiejskich prowadzonego przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Obecnie zrzesza 22 panie. Przy kole działa też dziecięcy zespół folkowy „Sami swoi”, który powoli rozpoczyna swoją działalność muzyczną na terenie gminy Skalbmierz.

Od początku swojej działalności głównym zadaniem koła była dbałość o kultywowanie tradycji regionu, oraz działania na rzecz lokalnego środowiska i swojej wsi.

źródło: https://radiokielce.pl/1001503/smaczek-z-baranowa/?fbclid=IwAR1A3zAUfVIcG7ONpMQYXWdPdq9s25wyppef9UXvIE7W2R0JiS2sXODKbys

Łukasz Bełdowski
Redaktor serwisu, fotograf, producent filmów reportażowych i dokumentalnych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *