Wspólny opłatek łączy mieszkańców

Aktualności ŚWIĘTOKRZYSKIE

Mieszkańcy gminy Samborzec spotkali się na opłatku zorganizowanym wspólnie przez Ochotniczą Straż Pożarną w Gorzyczanach i miejscowe Koło Gospodyń Wiejskich. Opłatek poświęcił ks. Bogdan Król. Zebrani składali sobie życzenia, a na stole pojawiły się tradycyjne potrawy świąteczne. 

Jednym z gości spotkania opłatkowego był poseł PiS Andrzej Kryj. Jak powiedział – zawsze z przyjemnością przyjeżdża do Gorzyczan, ponieważ są tu wspaniali ludzie, którzy tworzą niezwykłą atmosferę. Czuje się wśród nich, jak w rodzinie, a Gorzyczany to wieś bardzo bliska jego sercu.

– Takie spotkania to okazja do integracji. Tak buduje się lokalną wspólnotę, tak rodzą się pomysły, tworzy się grunt do ich zrealizowania. To także podtrzymywanie tradycji, bo są kolędy, siedzimy przy wspólnym stole – dodał poseł.

Adrian Wołos, prezes Ochotniczej Straży Pożarnej w Gorzyczanach przyznał, że wysoka frekwencja na tzw. opłatku zachęca do tego, aby te wydarzenia kontynuować.

– Najwyraźniej ludzie mają potrzebę, aby się spotykać. Nic nie zastąpi bezpośredniego kontaktu, ani komunikatory internetowe, ani telefon nie jest w stanie dać tego, co rozmowa twarzą w twarz – dodał.

Tę opinię podzielił Mieczysław Piątek, przewodniczący Rady Gminy w Samborcu, który także zaobserwował wśród mieszkańców znacznie większą niż przed pandemią potrzebę uczestniczenia w różnych wydarzeniach o charakterze publicznym.

– Opłatek w Gorzyczanach jest jednym z lepszych przykładów na to, bardzo wysoka frekwencja była również na wczorajszym orszaku Trzech Króli organizowanym w Ostrołęce koło Samborca – dodał.

Alicja Wołos, przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich w Gorzyczanach powiedziała, że panie bardzo się starały, aby wszystkie potrawy smakowały gościom. Przygotowano m.in. wigilijny barszcz, pierogi z kapustą i grzybami, śledzie i kompot z suszu. Jej zdaniem – warto się spotykać, wymieniać doświadczenia, inspirować się nawzajem, bo to potem dobrze procentuje w pomysłach na aktywizację środowiska lokalnego.

W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele kilku kół gospodyń wiejskich oraz stowarzyszeń z gminy Samborzec, samorządowcy, strażacy oraz mieszkańcy. Na scenie wystąpiły dwa zespoły o nazwie Gorzyczany: jeden działający przy Gminnym Ośrodku Kultury, a drugi przy Kole Gospodyń Wiejskich.

ŹRÓDŁO: https://radiokielce.pl/1003621/wspolny-oplatek-laczy-mieszkancow/?fbclid=IwAR3T9muNOGNKuY0InVjNapjpqxi3yCqg8OdXeHxZJZGjMr8e0nh4ioZ_bW8

Łukasz Bełdowski
Redaktor serwisu, fotograf, producent filmów reportażowych i dokumentalnych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *