Inauguracja Portalu

Aktualności

– Koła Gospodyń Wiejskich uosabiają wszystko, co najlepsze i najpiękniejsze w kulturze ludowej – powiedziała na spotkaniu inaugurującym działalność Portalu, Anna Krupka, wiceminister Sportu i Turystyki oraz gość honorowy wydarzenia.

Katarzyna i Łukasz Korusowie przedstawili mediom i zaproszonym gościom funkcjonalności portalu. Wśród nich mówili o funkcji informacyjnej oraz sprzedażowej – mającej na celu promocję produktów Kół Gospodyń Wiejskich. Mirosław Tatarowski opowiedział o funkcjonowaniu biura związku i jaką pomoc będą mogli uzyskać w zakresie prawnym, finansowym, dotacyjnym oraz księgowym. Grzegorz Socha opowiedział o tworzonej strukturze kół i zaprosił wszystkich do uczestnictwa w projekcie. W inauguracji projektu uczestniczył również przewodniczący komisji rewizyjnej Łukasz Skrzypczak, członek stowarzyszenia Michał Molenda a także redaktor Portalu Łukasz Bełdowski.

Na spotkaniu pojawiło się wielu gości, przedstawicieli instytucji współpracujących z kołami, którzy zadeklarowali chęć współpracy z redakcją portalu kolagospodynwiejskich.org .

Podczas prezentacji portalu obecny był m.in. senator Krzysztof Słoń. Liczy, że inicjatywa, która narodziła się w województwie świętokrzyskim, zostanie podchwycona w całej Polsce.

– Warto ten rodzaj aktywności, te setki tysięcy kobiet i mężczyzn w naszym kraju odpowiednio wesprzeć. To jest coś, co jeszcze mocniej zakorzeni KGW w naszej polskiej rzeczywistości.

– To bardzo wartościowe przedsięwzięcie, które będzie mogło sprzyjać integracji, wymianie doświadczeń i rozwojowi KGW w naszym województwie – mówiła Renata Janik wicemarszałek woj. Świętokrzyskiego. Dodała, że zarząd województwa świętokrzyskiego od lat wspiera działalność kół w różnej formie. Apeluje, aby kupować produkty, przygotowane przez KGW.

Wicemarszałek Marek Bogusławski mówił, że cieszy go podjęta inicjatywa. Dodał, że potężne pokłady drzemią wśród członkiń i członków KGW.

– Dziś bez Internetu praktycznie nie funkcjonuje już żadna organizacja. To bardzo pomocny instrument do tego, żeby sprawniej komunikować się między sobą, prezentować swoje towary, głównie przysmaki wiejskie, staropolskie i ekologiczne – dodał.

Starosta jędrzejowski Paweł Faryna zaznaczył, że warto wspierać KGW. Dodał, że tylko od 2018 roku dzięki rządowi, na działalność KGW z terenu powiatu, starostwo przekazało przeszło pół miliona złotych. Dodał, że dzięki Polskiemu Związkowi Kół Gospodyń Wiejskich, te organizacje będą miały pomoc w różnych aspektach np. księgowych czy dotacyjnych. Dodał, że tylko w powiecie jędrzejowskim funkcjonuje ponad 130 KGW, co oznacza, że mieszkańcy chcą się integrować, spotykać.

Józef Cepil, dyrektor kieleckiego oddziału ARiMR zaznaczył, że portal będzie cennym źródłem informacji i bazą przepisów, które są dorobkiem kulturowym.

Tadeusz Jakubowski, dyrektor świętokrzyskiego KRUS podkreślił, że jego instytucja wspiera Koła Gospodyń Wiejskich a także organizacje pracujące na ich rzecz i bardzo się cieszy z powstania nowej inicjatywy.

Burmistrz Jędrzejowa Marcin Piszczek liczy, że związek wzmocni potencjał KGW, pomoże przy przeprowadzeniu różnych inwestycji, ich rozliczenia czy pozyskania środków.

– To wsparcie przychodzi we właściwym momencie. Myślę, że związek w przyszłości będzie zrzeszał tysiące kół w kraju. Taki głos musi być słyszalny w Polsce – dodał.

Maria Barańska jest członkiem KGW Sudół od ok. 6 lat. Jest wdzięczna, że rola Kół Gospodyń Wiejskich w tym m.in. potrzeba wymiany doświadczeń, została dostrzeżona.

– Teraz jednym kliknięciem będziemy mogły dowiedzieć się o dotacjach, konkursach, o tym, gdzie możemy pojechać i się zaprezentować, co możemy pozyskać – mówiła.

Podczas inauguracji Portalu padło dużo dobrych słów, które zobowiązują do ciężkiej pracy. Dziękujemy.

Zapraszamy do galerii zdjęć:

Link do materiału wideo z inauguracji: https://kielce.tvp.pl/65559174/jedrzejow-stolica-wszystkich-kol-gospodyn-wiejskich-powstala-specjalna-strona-internetowa?fbclid=IwAR0Es4wwhfyyHY2HRyRA3GHRFkCuNbPC5C9q1-OxiIdgL6zmTfE20hLEVG0

Łukasz Bełdowski
Redaktor serwisu, fotograf, producent filmów reportażowych i dokumentalnych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *