KGW Kreatywne Babki z roku na rok mają coraz więcej energii i pomysłów

Aktualności WARMIŃSKO-MAZURSKIE

Koło Gospodyń Wiejskich „Kreatywne babki” z Piotraszewa (powiat olsztyński, gmina Dobre Miasto) w grudniu świętowały 4 lata swojej działalności. Jak zapewniają, co roku jest intensywniej, mają więcej energii i pomysłów.

Koło założyłyśmy dzięki mojemu tacie. Wiesław Sienkiewicz, wieloletni prenumerator „Tygodnika”, na łamach waszego pisma przeczytał artykuł o kołach gospodyń. Podsunął pomysł mi, mamie i siostrze. W ciągu tygodnia zostałyśmy pełnoprawnym Kołem Gospodyń Wiejskich „Kreatywne Babki” w Piotraszewie – wspomina Ewelina Bartnikowska, przewodnicząca.

Koło liczy osiemnaście osób, w tym trzech mężczyzn. Jest sporo prac wymagających siły, więc cenią męskie wsparcie. Są też młodsi panowie. Syn Eweliny, Wiktor, chętnie lepi pierogi, pomaga i jest dumny, że działa w kole. Gospodynie angażują w działania swoje dzieci. W 2022 roku kupiły dla dziewczynek stroje podobne do swoich. Teraz szukają stroju dla Wiktora.

Kreatywne Babki w 2022 roku wzięły udział w 9 imprezach

Panie w 2022 roku wystawiały się ze swoimi przysmakami na dziewięciu imprezach. Sezon wystawienniczy planują wczesną wiosną. Zazwyczaj rozpoczynają majówką w Muzeum Budownictwa Ludowego – Parku Etno­graficznym w Olsztynku, nazywanym skansenem. Sezon kończą w połowie października Targami Chłopskimi.

W skansenie gościmy w sezonie kilka razy. Jest tam wielu turystów, jedzenie znika w błyskawicznym tempie. Śmiejemy się z koleżankami, że z Olsztynka wracamy głodne, gdyż nakarmimy ludzi, a dla nas nic nie zostaje. W menu mamy stare domowe dania. Ludzie tego szukają, mamy stałych klientów. Na naszym stoisku zawsze są pierogi i dużo bigosu. Kolejne dania to fasolka po bretońsku, babka ziemniaczana i gołąbki ze startych ziemniaków. Zawsze staramy się przygotować także coś nowego. Na jednym ze spotkań furorę zrobiły fuczki, czyli placuszki z kiszonej kapusty, proste danie – mówi rozmówczyni.

Oddzielna kategoria to ciasta. Na każde spotkanie przygotowują około 15 blach i czasami okazuje się, że to za mało. Przygotowanie się do każdego takiego wyjazdu to 2–3 dni intensywnej pracy.

o był rok pełen sukcesów, a gospodynie stają się rozpoznawalne

Kreatywne Babki są coraz bardziej rozpoznawalne na Warmii i Mazurach. 21 maja ekipa z Piotraszewa po raz pierwszy wzięła udział w Majówce Kół Gospodyń Wiejskich w Rożentalu zorganizowanej przez Warmińsko-Mazurski Związek Rolników oraz Kółek i Organizacji Rolniczych. Ewa Piwowarek, jedna z członkiń, wzięła udział w konkursie na Miss KGW. Podbiła serca jurorów piosenką Urszuli Sipińskiej „Chcę wyjechać na wieś” i została Miss KGW Warmii i Mazur 2022.

Dużym wyróżnieniem było zakwalifikowanie się do festiwalu „Polska od kuchni”.

Festiwal odbywał się 4 września i pokrywał się z innymi targami. Po naradach zdecydowałyśmy, że jedziemy na festiwal – wspomina przewodnicząca.

Koło wyróżniono w dwóch konkursach: kulinarnym oraz „Kobieta Gospodarna i Wyjątkowa”. Dwie panie z Piotraszewa zdobyły tytuły Miss Wdzięku Publiczności – Ewelina Bartnikowska w kategorii do 45 lat, Elżbieta Ochocka w kategorii 45+. 1 października wzięły udział w finale festiwalu w Warszawie. Na dożynkach wojewódzkich zajęły trzecie miejsce w konkursie na najpiękniejsze stoisko, rok wcześniej – pierwsze.

Kreatywne warsztaty noworoczne w wyremontowanej świetlicy

Kreatywne Babki w ubieg­łym roku wprowadziły nową tradycję. Raz w miesiącu robią spotkanie urodzinowe. To wyczekiwane spotkania, zwłaszcza zimą, kiedy nikomu nie chce się wychodzić z domu. W sierpniu zorganizowano „wspólne urodziny”, czyli imprezę plenerową, na której bawiły się i integrowały całe rodziny.

Robimy też coś dla siebie, dlatego na zakończenie sezonu intensywnych prac wystawienniczych pojechałyśmy na trzydniową wycieczkę Lublin – Kazimierz Dolny – Sandomierz. Naładowałyśmy akumulatory – mówi rozmówczyni.

19 listopada w świetlicy wiejskiej zorganizowały warsztaty świąteczne. Było to pierwsze spotkanie w nowo wyremontowanej świetlicy. Najmłodsze dzieci robiły kartki świąteczne, które miały wysłać do rodziny. Większość postanowiła dołożyć też kartkę do listu do Świętego Mikołaja. Nastolatki pomagały przy tworzeniu wieńców adwentowych i świątecznych. Warsztaty zorganizowano z dotacji z Agencji.

Mamy nadzieję, że w kolejnym roku znajdą się pieniądze na działania. Pomysłów i energii nam nie brakuje. Sprzedajemy nasze wyroby na spotkaniach. Napisałyśmy wniosek o dofinansowanie do gminy. Zdobyłyśmy pieniądze na Mikołajkowo – świąteczny wyjazd dzieci do kina. Co roku przystrajamy kościół na Boże Narodzenie. W 2021 roku panowie wykonali nową szopkę. Staramy się działać na rzecz całej społeczności, żeby wszystkim fajnie się żyło w Piotraszewie – podsumowuje Ewelina Bartnikowska.

ŹRÓDŁO: https://www.tygodnik-rolniczy.pl/articles/wies-i-rodzina/kgw-kreatywne-babki-z-roku-na-rok-maja-coraz-wiecej-energii-i-pomyslow/?fbclid=IwAR2KNe3DkbazIStxTCfyx-RXv9xBgphkCKQJf8UMMxh9ALmAVi9FBUmUGoc

Łukasz Bełdowski
Redaktor serwisu, fotograf, producent filmów reportażowych i dokumentalnych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *