Będą wyższe emerytury z KRUS. Wiceminister Anna Gembicka podała dane

Aktualności KUJAWSKO-POMORSKIE

We wtorek odbyło się posiedzenie Komisji Polityki Społecznej i Rodziny oraz Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Podczas spotkania omówiono rządowy projekt nowelizacji ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników. Emerytura rolnicza z KRUS nie będzie niższa niż minimalna emerytura z ZUS.

Komisje poparły nowy projekt nowelizacji ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników. Po wejściu w życie ustawy, emerytura rolnicza ma być niemalże równa z minimalna emeryturą z ZUS.

„Ten projekt zakłada, że emerytura podstawowa, która służy do wyliczania emerytur rolniczych, będzie równa 90 proc. minimalnej emerytury z ZUS. Ponieważ minimalna emerytura z ZUS wynosić będzie w tym roku 1 588,44 zł, to emerytura podstawowa będzie wynosić 1 430 zł. Emerytura rolnicza, po 25 latach opłacania składek, nie będzie niższa niż minimalna emerytura z ZUS” – podsumowała podczas posiedzenia komisji wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi Anna Gembicka, sekretarz stanu w MRiRW.

Projekt nowelizacji ustawy wprowadza także zmianę, która polega na tym, że zarówno rolnicy opłacający podwójną składkę na ubezpieczenie emerytalno-rentowe, jak i rolnicy opłacający składkę dodatkową otrzymają, oprócz części składkowej w wysokości 1 proc., dodatek do emerytury rolniczej w wysokości 0,5 proc. emerytury podstawowej za każdy rok opłacania podwójnej składki na ubezpieczenie emerytalno-rentowe.

Nowe przepisy mają zacząć obowiązywać od 1 marca tego roku.

ŹRÓDŁO: https://bydgoszcz.tvp.pl/65619426/wyzsze-emerytury-z-krus?fbclid=IwAR262ueZv6qNo8HFpyKna6LYgWMLATlHIJcLZfZUf8wmhYxvaLVcnd99e7o

Łukasz Bełdowski
Redaktor serwisu, fotograf, producent filmów reportażowych i dokumentalnych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *