Pilotaż projektu „Cyfrowe Koła Gospodyń Wiejskich” w powiecie łomżyńskim

Aktualności PODLASKIE

112 osób z piętnastu Kół Gospodyń Wiejskich z powiatu łomżyńskiego weźmie udział w zainaugurowanym w poniedziałek pilotażowym programie szkoleń z kompetencji cyfrowych. Program jest finansowany ze środków unijnych.

„Bardzo się cieszę, że właśnie tutaj na ziemi łomżyńskiej, w województwie podlaskim spotykamy się, aby zainaugurować ten projekt w naszym województwie. To bardzo ważny projekt związany z cyfryzacją terenów wiejskich. Nasz rząd mocno wspiera koła gospodyń wiejskich, bo to dzięki wam pokazujemy wspólnie piękno Polski lokalnej” – powiedział w trakcie uroczystej inauguracji programu w Jedwabnie Adam Andruszkiewicz, sekretarz stanu w Kancelarii Premiera.

Dotychczas pilotaż programu uruchomiono w dwóch innych powiatach. W listopadzie 2022 roku „Cyfrowe Koła Gospodyń Wiejskich” wystartowały w powiecie pułtuskim, natomiast w grudniu w powiecie tarnowskim.

„Cyfryzacja, aby była skuteczna, musi obejmować wszystkich, a nie tylko mieszkańców wielkich miast. Właśnie dlatego uruchomiliśmy projekt +Cyfrowe Koła Gospodyń Wiejskich+” – wyjaśniał podczas inauguracji projektu pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa, Janusz Cieszyński. „Członkinie kół gospodyń wiejskich są dziś nie tylko ambasadorkami folkloru, ale angażują się coraz chętniej w proces cyfryzacji polskiej wsi. Ufam, że szkolenia będą dla tych wszystkich, którzy w tak piękny sposób promują polską tradycję i kulturę portalem do świata cyfrowego. Jestem pewien, że świadomie i bezpiecznie zdołają korzystać z dobrodziejstw nowych technologii” – dodał.

W ramach projektu „Cyfrowe Koła Gospodyń Wiejskich” przygotowano cykl bezpłatnych warsztatów i spotkań prowadzonych przez doświadczonych trenerów. Uczestnicy będą mogli nauczyć się praktycznej obsługi sprzętu, korzystania z sieci, komunikacji internetowej czy załatwiania spraw w formie online. W powiecie łomżyńskim do projektu zgłosiło się 112 osób z 15 KGW. Na projekt „Cyfrowe Koła Gospodyń Wiejskich” przeznaczono ponad 3,7 mln zł z Funduszy Europejskich.

Projekt jest realizowany przez „Edukację Bez Barier – Fundację Na Rzecz Rozwoju Edukacji w Polsce” we współpracy z Centrum Projektów Polska Cyfrowa jako liderem i objęty jest patronatem honorowym wicepremiera, ministra rolnictwa i rozwoju wsi – Henryka Kowalczyka.

źródło: https://samorzad.pap.pl/kategoria/fundusze-europejskie-w-regionach/pilotaz-projektu-cyfrowe-kola-gospodyn-wiejskich-w

Łukasz Bełdowski
Redaktor serwisu, fotograf, producent filmów reportażowych i dokumentalnych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *