Koło Gospodyń Wiejskich z Jedwabnego jest cyfrowe

Aktualności PODLASKIE

W miniony poniedziałek, 23 stycznia, w Jedwabnem, odbyła się inauguracja projektu Cyfrowe Koła Gospodyń Wiejskich z udziałem sekretarza stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów – Adama Andruszkiewicza, Posła na Sejm RP Kazimierza Gwiazdowskiego, Wicemarszałka Województwa Podlaskiego – Marka Olbrysia, Burmistrza Jedwabnego – Adama Mariusza Niebrzydowskiego, samorządowców i mieszkańców powiatu łomżyńskiego.

Bardzo się cieszę, że właśnie tutaj na ziemi łomżyńskiej, w województwie podlaskim spotykamy się, aby zainaugurować ten projekt w naszym województwie. To bardzo ważny projekt związany z cyfryzacją terenów wiejskich. Nasz Rząd mocno wspiera koła gospodyń wiejskich, bo to dzięki Wam pokazujemy wspólnie piękno Polski lokalnej – powiedział minister Adam Andruszkiewicz, sekretarz stanu w Kancelarii Premiera, Poseł na Sejm RP.

Koła Gospodyń Wiejskich mają na ziemiach polskich blisko 150-letnią tradycję. Członkinie i Członkowie Kół słyną z wytwarzania różnego rodzaju rękodzieła nawiązującego do kultury ich regionu. Niestety, wiele z tych osób nie udostępnia swojej twórczości w sieci, przez co dotarcie do ich działalności jest utrudnione. Projekt „Cyfrowe Kola Gospodyń Wiejskich” umożliwia rozpowszechnianie i zaprezentowanie tych dzieł internetowym odbiorcom. Skorzystało z niego Koło Gospodyń Wiejskich z Jedwabnego. 

Bardzo dziękuję Panu Ministrowi Adamowi Andruszkiewiczowi za tę ważną inicjatywę i za to, że możemy spotkać się dzisiaj właśnie u nas, w Jedwabnem. Jesteśmy wdzięczni naszym Paniom i Panom z kół gospodyń wiejskich, że są obecni i aktywni na każdym wydarzeniu – zaznaczył Adam Niebrzydowski, burmistrz Jedwabnego.

W wydarzeniu wzięły również udział koła gospodyń wiejskich biorące udział w projekcie zwiększającym ich kompetencje cyfrowe: KGW w Sierzputach Młodych, KGW „Olszynianki” w Olszynach, KGW „Grądowiacy” w Grądach Wielkich, KGW „Orlikowianki” w Orlikowie, KGW w Kownatach i KGW „Kuczawniaki” w Kuczach Wielkich.

Często powtarzam, że ochotnicza straż pożarna i koła gospodyń wiejskich to służbowe małżeństwo dla dobra drugiego człowieka. Samorząd województwa podlaskiego wspiera  Państwa jak tylko możemy. Chcemy tworzyć takie warunki, które pozwalają na to, żeby na wsi wcale nie mieszkało się gorzej niż w mieście – podkreślił Marek Olbryś, wicemarszałek województwa podlaskiego.

W ramach projektu „Cyfrowe Koła Gospodyń Wiejskich” przygotowano cykl bezpłatnych warsztatów i spotkań prowadzonych przez doświadczonych trenerów. Uczestnicy będą mogli  nauczyć się praktycznej obsługi sprzętu, korzystania z sieci, komunikacji internetowej czy załatwiania spraw w formie online. Każdy z uczestników znajdzie coś dla siebie, gdyż zajęcia będą prowadzone w podziale na grupy o różnym poziomie zaawansowania. W województwie podlaskim, powiecie łomżyńskim do projektu zgłosiło się 112 osób z 15 KGW. Na projekt „Cyfrowe Koła Gospodyń Wiejskich” przeznaczono ponad 3,7 mln zł z Funduszy Europejskich.

Aby otworzyć się na świat, warto korzystać z Internetu i pokazywać też w ten sposób piękno naszej kultury i naszej ziemi. To pozwala na jeszcze szerszy rozwój ziemi łomżyńskiej i naszego kochanego województwa podlaskiego. Na wsparcie naszego Rządu RP dla ziemi łomżyńskiej możecie jak najbardziej Państwo skutecznie liczyć. Świadczy o tym fakt, że Pan Burmistrz Adam Niebrzydowski pozyskuje rekordowe wsparcie dla Jedwabnego – nikt nigdy wcześniej takiego wsparcia nie uzyskiwał – dodał minister Adam Andruszkiewicz, Poseł ziemi podlaskiej.

Projekt realizowany jest przez „Edukację Bez Barier – Fundację Na Rzecz Rozwoju Edukacji w Polsce” we współpracy z Centrum Projektów Polska Cyfrowa (jako Liderem) i objęty jest patronatem honorowym Wiceprezesa Rady Ministrów, Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi – Henryka Kowalczyka.

źródło: https://ddb24.pl/artykul/kolo-gospodyn-wiejskich/1396781?fbclid=IwAR1OmIu2HvftDxWhYjBhWvDNkHfE08TSsQxsp-io8gi22m8cZhVeWMPQ3UE

Łukasz Bełdowski
Redaktor serwisu, fotograf, producent filmów reportażowych i dokumentalnych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *