Koła Gospodyń Wiejskich z praktycznymi warsztatami dla uczniów

Aktualności ZACHODNIOPOMORSKIE

Koła Gospodyń Wiejskich z powiatu koszalińskiego coraz szerzej i chętniej współpracują z placówkami oświatowymi. Gospodynie z Węgorzewa, Wierciszewa i Chłopów, zaprosiły uczniów na warsztaty edukacyjne, poświęcone rybołówstwu i rybom. Pomysł wsparła Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, dzięki której można było go sfinansować.

Na pokaz i warsztaty, gospodynie z kół w Wirciszewie, Węgorzewie i Chłopach zaprosiły młodzież z Sarbinowa i Sianowa do Centrum Promocji Rybactwa w Mielnie. Uczniowie zobaczyli, jak ryby się przygotowuje. Przekonali się, jak smakują i – co najważniejsze – dlaczego warto je jeść. Takie zajęcia praktyczne są doskonałym uzupełnieniem tego, o czym młodzi ludzie uczą się w szkole. A szczególne znaczenie ma to w regionie nadmorskim, bo to także formuła kultywowania miejscowych tradycji – co jest jednym ze statutowych zadań kół gospodyń wiejskich.

– W ten sposób chcemy przekazywać te tradycje. Pielęgnować, ukazywać, że wieś, że koło gospodyń to nie tylko jest gotowanie, ale też i właśnie przekazywanie jakiejś wiedzy – tłumaczy Anna Pianka z Koła Gospodyń Wiejskich w Węgorzewie Koszalińskim.

W powiecie koszalińskim działają 52 koła gospodyń wiejskich. Wspiera je Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Na takie między innymi wydarzenia, ale nie tylko, otrzymały one w ubiegłym roku prawie ćwierć miliona złotych.

– Te pieniążki realizowane są tak, jak widzimy, np. na działalność kulturalno-oświatową, co nas bardzo cieszy, z tego względu, że wtedy wiemy, że przekazywana jest zarówno tradycja, kultura, oświata – powiedziała Anna Dombrowska, kier. Biura Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Koszalinie.

Współpracę z kołami gospodyń chwalą sobie szkoły. – Samo to, że coś się dzieje, że właśnie panie organizują takie rzeczy, wychodzą do tych dzieci, zapraszają nas, to jest już dla nas powód do dumy. Myślę, że to będzie bardzo dobra współpraca na przyszłość – mówiła Klaudia Jacak, Nauczycielka Ze Szkoły Podstawowej w Sarbinowie. Już zaplanowano kolejne warsztaty – o zwyczajach wielkanocnych, w Szkole Podstawowej nr 2 w Sianowie.

źródło: https://szczecin.tvp.pl/65880414/kola-gospodyn-wiejskich-z-praktycznymi-warsztatami-dla-uczniow?fbclid=IwAR047xB0O7sOnnJv_4tf3y2Mb_U-s3fgmMUXE58EXSy9Ngkvtph-y34Sn-M

Łukasz Bełdowski
Redaktor serwisu, fotograf, producent filmów reportażowych i dokumentalnych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *