Srebrny jubileusz KGW Wdzydze Tucholskie

Aktualności

Od 25 lat panie z Koła Gospodyń Wiejskich we Wdzydzach Tucholskich działają na rzecz swojego środowiska. Na swoim koncie mają mnóstwo społecznych działań. Udział w przeróżnych kiermaszach, imprezach służy promocji ich wsi i karsińskiej gminy. Srebrny jubileusz był okazją do podsumowania tego, co udało się zrobić przez minione lata, a także podziękowania członkiniom za ich aktywną społeczną działalność.

Koło Gospodyń Wiejskich we Wdzydzach Tucholskich (gm. Karsin) założono 23 stycznia 1998 roku. Inicjatorką jego powstania była Barbara Zabrocka, która została przewodniczącą koła i funkcję tę pełni do dziś.

– Koło Gospodyń Wiejskich we Wdzydzach Tucholskich istniało w tej miejscowości wiele lat wcześniej, później zawiesiło działalność. 25 lat temu postanowiłam reaktywować koło. Dlaczego? Po to, aby działać dla lokalnej społeczności. Jesienią 1997 roku oddano do użytku remizę OSP, a w styczniu powstało koło – wspomina Barbara Zabrocka, przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich we Wdzydzach Tucholskich.

Obecnie organizacja liczy 16 członkiń, z tego cztery, w tym przewodnicząca koła i jej córka, od początku istnienia stowarzyszenia.

– Mam nadzieję, że przynależność do koła będzie poniekąd naszą tradycją rodzinną. Jak reaktywowałam koło, to moja córka mając 12 lat pomagała nam, stała przy zmywaku. Dziś aktywnie działa razem z nami – przyznaje Barbara Zabrocka.


Koło Gospodyń Wiejskich we Wdzydzach Tucholskich imprezy okolicznościowe, które zawsze spotykają się ze sporym zainteresowaniem mieszkańców, organizuje do dziś. Panie współpracują też z innymi lokalnymi organizacjami. Są tam, gdzie potrzebują ich pomocy. Aktywnie uczestniczą w gminnych uroczystościach, ale też reprezentują gminę poza jej granicami.

– Głównie działamy na rzecz naszych mieszkańców. W 2009 roku startowałyśmy w Turnieju Organizacji Pozarządowych w Karsinie. Zajęłyśmy drugie miejsce. W 2012 roku po raz pierwszy reprezentowałyśmy nasza gminę na Powiatowym Turnieju Kół Gospodyń Wiejskich w Kościerzynie. Brałyśmy w nim udział także w kolejnych latach. Raz zajęłyśmy trzecie miejsce. Cieszymy się jednak, że mogłyśmy wystąpić i zaprezentować się. Ostatnio brałyśmy udział w Festiwalu Kół Gospodyń Wiejskich. Na 19 kół biorących udział z terenu województwa pomorskiego w konkursie artystycznym zajęłyśmy drugie miejsce, a nasza miss dostała wyróżnienie  – podkreśla szefowa KGW.

Za paniami już 25 lat aktywnej działalności na rzecz lokalnej społeczności. O czym marzą na kolejne lata?

– Naszym największym marzeniem od zawsze było własne lokum, ale nie jest to możliwe. Działamy w miejscowej remizie. Współpracujemy ze sobą, też osobiście działam w Ochotniczej Straży Pożarnej we Wdzydzach Tucholskich. Wspólnie działamy na rzecz mieszkańców naszej miejscowości, sołectwa i gminy. Marzy nam się także wspólny wyjazd do SPA. Organizujemy integracyjne wyjazdy i spotkania, bo takie spotkania też są ważne – podsumowuje Barbara Zabrocka, przewodnicząca KGW Wdzydze Tucholskie.

Z okazji srebrnego jubileuszu, a tym samym ćwierćwiecza społecznej działalności na rzecz lokalnej społeczności, w sobotę w remizie Ochotniczej Straży Pożarnej we Wdzydzach Tucholskich odbyła się specjalna uroczystość. Z podziękowaniami do świętujących pań pospieszyli przedstawiciele Urzędu Gminy w Karsinie, radny powiatu kościerskiego Józef Modrzejewski oraz Piotr Hałuszczak – prezes Zarządu Wojewódzkiego Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych w Gdańsku.

– Jest to piękny jubileusz 25-lecia działalności. Gdyby pani Barbara nie wkładała tyle pracy w prowadzenie tego koła, to nie byłoby nas tu dziś. Jesteś motorem, który ciągnie to koło, gdyby nie ten motor, koło nie osiągało by takich wyników. Chylę czoło przed panią i całym kołem za ten wysiłek, który podejmujecie na rzecz mieszkańców tej miejscowości, gminy i powiatu. Cieszę się, że są osoby, które chcą bezinteresownie działać na rzecz lokalnego społeczeństwa i promować nasz region – zaznaczał Józef Modrzejewski, radny Rady Powiatu Kościerskiego. 

Szczególne podziękowania na ręce przewodniczącej trafiły od członkiń koła, które dziękowały jej za 25-letnie przewodniczenie kołu. 

Dodajmy, że jubileusz był połączony z uroczystością Dnia Babci i Dziadka. Także w pierwszej części przygotowano poczęstunek dla najstarszych mieszkańców sołectwa, a kilka godzin później do wspólnej zabawy zaproszono wszystkich chętnych mieszkańców sołectwa. Był więc okolicznościowy tort, poczęstunek i zabawa taneczna. To był iście odświętny i karnawałowy wieczór we Wdzydzach Tucholskich. 

zrodlo: https://koscierski.info/artykul/srebrny-jubileusz-kgw/1398633.amp

Łukasz Bełdowski
Redaktor serwisu, fotograf, producent filmów reportażowych i dokumentalnych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *