Pampuchy z wiejskim twarogiem z pastą z płatków róż podane z sosem z Krówki Opatowskiej – Koło Gospodyń Wiejskich Żurawianki

Desery Przepisy

zaczyn drożdżowy:
35 g świeżych drożdży
1/2 szklanki ciepłego mleka
2 łyżki mąki pszennej
2 łyżki cukru

ciasto:

500 g mąki pszennej

1/2 szklanki ciepłego mleka

30 g roztopionego masła

2 jajka

szczypta soli

Wykonanie :

W miseczce umieszczamy pokruszone drożdże. Wsypujemy mąkę i cukier. Wlewamy mleko. Mieszamy i odstawiamy na 15 min.  

Do dużej miski przesiewamy mąkę z solą. Wbijamy wiejskie jaja i wlewamy mleko. Dodajemy masło i zaczyn drożdżowy. Dokładnie mieszamy łyżką, a następnie wyrabiamy ręcznie, aż ciasto będzie gładkie, elastyczne i jednolite.

Następnie formujemy kulę i przekładamy do miski i przykrywamy ściereczką odstawiając w ciepłe miejsce do wyrośnięcia na ok. 60 minut.  

Blat posypujemy mąką i przekładamy na niego ciasto. Dzielimy na 15 równych kawałków. W każdy kawałek ciasta nakładamy twaróg z naszą pastą z płatków róż,  formujemy dłońmi na równe kulki. Układamy w równych odstępach na desce, przykrywamy ściereczką i odstawiamy do ponownego wyrośnięcia na 15 minut.

W garnku z nakładką do gotowania na parze, bądź starodawnymi metodami przy pomocy ściereczki umocowanej do garnka gotujemy wodę,  układamy w odstępach przygotowane pampuchy i gotujemy partiami pod przykryciem przez ok 15 minut.

Pastę z płatków róż każdego roku wykonujemy w okresie letnim ucierając w makutrze starodawnymi metodami  płatki róż z cukrem. Stanowi ona doskonały dodatek do różnych potraw. A w połączeniu z wiejskim serem stanowi przepyszny farsz np. do pampuchów bądź pierogów.

Farsz do pampuchów:

ok. 0,5kg  wiejskiego twarogu

ok 1 łyżki pasty z płatków róż

„Sos karmelowy z krówki opatowskiej”

ok 15 sztuk „Krówek Opatowskich”

ok 150ml śmietanki 30%

W garnku umieszczamy krówki delikatnie je podgrzewając, podlewamy śmietanką 30%  do połączenia się składników i ujednolicenia masy. Śmietanki dodajemy taką ilość jaki chcemy mieć na gęstość sos- więcej śmietanki, bardziej rzadki sos.

Uparowane pampuchy polewamy jeszcze ciepłym sosem.

Smacznego !!!

Łukasz Bełdowski
Redaktor serwisu, fotograf, producent filmów reportażowych i dokumentalnych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *