Kiedy Twoje KGW ma jubileusz ? – program związkowy

Aktualności Dotacje i konkursy

Jubileusz to chwila wspomnień i moment historyczny. Jako Polski Związek Kół Gospodyń Wiejskich uruchamiamy program „JUBILEUSZ KGW”, który będzie stał na straży, by ta chwila mogła być zawsze upamiętniona. Do naszego programu zapraszamy wszystkie Koła! W każdym roku kolejne z Was będą obchodziły swoje jubileusze. My będziemy Państwa o tym informować na bieżąco a dodatkowo stworzymy programy, które będą dostępne tylko dla „Jubilatów”!

Koła Gospodyń Wiejskich to jeden z najważniejszych elementów życia społeczności wsi. Tak było przed laty, kiedy kobiety spotykały się, żeby wspólnie gotować czy wykonywać prace na które brakowało czasu w okresie letnim. Współcześnie KGW również odgrywają bardzo ważną rolę w lokalnych społecznościach. Przede wszystkim skupiają nowe pokolenia mieszkańców wsi i pielęgnują historię i ludowe tradycje. Aktywnie działają na rzecz swojej małej ojczyzny, dbają o tradycję, ale i śmiało podążają z duchem nowoczesności.

Tak było, jest i głęboko wierzymy, że również będzie. Elementem, który zawsze nieubłaganie przemija jest czas. I w tym czasie właśnie zawarta jest historia i piękne momenty. Każdy jubileusz to moment, gdy możemy się na chwilę zatrzymać, spojrzeć wstecz i zobaczyć te wszystkie chwile które są za nami. Każde Koło Gospodyń, bez względu czy jego historia sięga pięciu lat czy stu, ma swoją historię.

Jako Polski Związek Kół Gospodyń Wiejskich pragniemy upamiętniać Państwa Jubileusze. Pragniemy również pozyskiwać środki zewnętrzne, by móc upamiętniać je w sposób godny. Zdajemy sobie sprawę, że będą sytuacje problemowe z możliwością jasnego sprecyzowania kiedy Państwa koło dokładnie powstało. Jest to zatem chwila by się nad tym zastanowić i umiejscowić je w czasie. Razem twórzmy historię!

Pierwszy podział, który wprowadziliśmy to jubileusze obchodzone w 2023 i 2024 r.

– 5 lat

– 10 lat

– 25 lat

– 50 lat

– 75 lat

– 100 lat

Co trzeba zrobić, żeby zgłosić się do Programu „Jubileusz KGW”?

Wystarczy wypełnić formularz członkowski na naszej stronie internetowej: https://kolagospodynwiejskich.org/dolacz-do-nas

Formularz zawiera pozycję: ROK ZAŁOŻENIA KGW. Wystarczy ją wypełnić wpisując dany „rok założenia”. Przypominamy, że zarówno „Członkostwo podstawowe” jak i „Członkostwo dla Aktywnych” są bezpłatne a jubileusze odbywają się każdego roku, więc nie zwlekajcie i zapiszcie swoje Koło już dziś!

Łukasz Bełdowski
Redaktor serwisu, fotograf, producent filmów reportażowych i dokumentalnych.

13 thoughts on “Kiedy Twoje KGW ma jubileusz ? – program związkowy

 1. Nasze koło powstało nieformalnie już dawno ,dzialalysmy od dawna wydarzyło się w naszej wsi bardzo wiele uroczystości pikników festynów rodzinnych ,harytatywnych w 2017 roku obchodziliśmy JUBILEUSZ POWSTANIA NASZEJ MIEJSCOWOŚCI czyli 600 lecie Słotwin ,a do wpisu KRS przystąpiliśmy dopiero 2019 w sierpniu ,.Naszym celem statutowym jest ,,kobieta wiejska we współczesnym świecie ,,,tradycja rodzinna i sąsiad w potrzebie,,

 2. Jesteśmy młodym kołem,lecz z bagażem wieloletnich doświadczeń , zarówno na szczeblu lokalnym oraz regionalnym. Naszym motto jest nie tylko promować naszą okolice ,ale zdobywać doświadczenia i dzielić się nimi z innymi organizacjami pozarządowymi . Chcemy być aktywne w życiu codziennym w naszej małej OJCZYŹNIE ,nies radość osobom samotnym , dawać serca tym co potrzebują głosu drugiego człowieka ,a przede wszystkim być dla SIEBIE. W dzisiejszych czasach człowiek zamyka się w sobie ,a szczególnie kobiety na wsi . Dlatego warto z nami być ,bo nie można się nudzić ,wychodzimy na przeciw oczekiwaniom każdej wiejskiej KOBIETY ,słuchamy głosu każdej i realizujemy się dla SIEBIE pozdrawiam

 3. Witam jestesmy mlodym kolem w lipcu 2023 będzie rok jak powstalo kolo.Mysle ze dzialalamy dosyc prężnie za Nami Pikniki rodziny we wsi Jaguszewice ,wiele spotkan z dziecmi aby przekazac im to co umniemy. Branie udzialu w Dozynkach Gminnych. Tak ze nie nudzimy się.

 4. Jesteśmy Kołem Gospodyń Wiejskich z Gorliczyny od ok 30 lat a do wpisu KRS przystąpiliśmy w2018 roku.W naszej wsi angażujemy się w organizację różnych uroczystości . Dożynki wiejskie, festyny rodzinne i wiele innych. Chcemy być aktywne, zdobywać doświadczenia, nieść radość osobom samotnym i przekazywać wiedzę i tradycję młodszemu pokoleniu

 5. Nasze KGW organizuje spotkania i imprezy okolicznościowe tj. Dzień Babci i Dziadka, Dzień Kobiet, Dzień Dziecka, pikniki, festyny. Angażujemy się w pomoc i zbiórki charytatywne. Zajmujemy się rękodziełem ,np. palm, i stroików. Naszym celem statutowym jest działalność oświatowo-kulturalna oraz rozwój przedsiębiorczości na wsi.

 6. Mamy to szczęście, że KGW Wólka Niedźwiedzka powstało w 1965roku i pokoleniowo przekazywane do dalszego kontynuowania bez przerwy, do dnia dzisiejszego. Staramy się łączyć tradycję z nowoczesnością i to w doskonałych humorach. O wszystkich ważnych wydarzeniach z życia KGW można się dowiedzieć z wielu kronik prowadzonych przez przewodnicząca, która przewodniczy w KGW 20 lat nieprzerwanie (w tym roku obchodzić będzie 20 lecie)
  Przez te wszystkie lata (58) działalności społecznej bywało różnie smutno i wesoło, ale wciąż RAZEM. Naszą drogą do rozwoju to, ciągłe podnoszenie poprzeczki, a jedyną miara sukcesu jest wysiłek jaki wkładamy aby coś osiągnąć. Mamy ambicję i za cel stawiamy sobie, aby podtrzymywać tradycje naszego regionu lokalno-gminnego, chcemy zachować naszą tożsamość w pierwotnym kształcie i jest nam blisko do ludzi, tradycji, potrzeb drugiej osoby i właśnie tego potencjału szukamy wokół siebie, w ludziach w otoczeniu. Toteż stawiamy sobie za cel prowadzić różnorodną działalność oświatowo – kulturalną w naszej lokalnej społeczności z współpracę ze Szkołą Podstawową. Do tego, dbamy też o to, byśmy miały pomysly dla osób starszych np.
  organizujac imprezy okolicznościowe tak dla osób starszych jak i dzieci, wspomagamy harytatywnie, ludzka krzywda nie jest nam obojętna. Staramy udowodniac, że naszo KGW to nie jest relikt przeszłości, który kojarzony jest ze „Starszymi Paniami” jesteśmy w różnym wieku i dzięki temu możemy łączyć nasze pasje i uczyć się od siebie. Słyniemy z przepysznego chlebka ziarnistego że szpekiem z czosnkiem niedźwiedzim , kapusty z grochem, kapuśniaczkow oraz nalewek ; z czosnki niedźwiedziego i Miętówki.
  Potrzebujemy do KGW Pań młodszego pokolenia chcących bezinteresownie wziąść udział w różnego rodzaju prac społecznych, w różnego rodzaju misjach dla dobra dzieci i ludzi.👈❤️

 7. KGW MIĘTKIE MIĘTKOWIANKI . nasze Koło zostało reaktywowane w 2011roku., Pieczemy, gotujemy śpiewamy ,szydełkujemy ,czasami szyjemy ,zbieramy zioła suszymy i robimy soki( mlecz, czarny bez, kwiaty lipy)zbieramy grzyby , maliny, jagody i robimy przetwory.
  Organizujemy festyny , pikniki, Dzień Dziecka, choinka, Andrzejki dla dorosłych, Sylwestra, spotkania integracyjne z innymi kołami , sołectwami. Prowadzimy też nieodpłatnie zajęcia świetlicowe w zależności od potrzeb np aby przygotować dzieci do różnych imprez. W ramach projektu Okno na świat prowadzimy też zajęcia komputerowe. Współpracujemy z Fundacją Time, która organizuje różne projekty a my jesteśmy koordynatorem. Takim projektem było Ziarna prawdy- poznanie historii. Bierzemy udział w dożynkach gminnych, powiatowych i wojewódzkich wystawiając swoje stoiska. Bierzemy też udział w konkursach na wieniec dożynkowy i w konkursach kulinarnych.
  Należymy też do Ogólnopolskiego Portalu moje KGW.pl jako jedno z pierwszych kół , tam aktywnie kultywujemy polską tradycję. Dzięki naszej aktywności zostałyśmy zauważone przez Gminę Dźwierzuty i dostałyśmy statuetkę za najaktywniejsze KGW w gminie. Natomiast Dyrekcja GOK Dźwierzuty wysłała zgłoszenie przewodniczącej naszego koła do konkursu o tytuł BabaFest.

 8. Nasze KGW powstalo w 2008 r.W tym roku już 15 lecie działalności.Dzialamy po byłym PGR .Bez świetlicy , przenosząc się z miejsca na miejsce.Z odwagą jednak podejmujemy działania.Nasze mott brzmi,, Wszystko co wielkie, jest wielkie przez serce.
  For Better go co robimy ma znaczenie .Małe kroki wielkie rzeczy.Otwartość i szacunek umożliwia nam tworzenie środowiska, w którym swobodnie dzielimy się swoją wiedzą i możemy w pełni wykorzystywać szanse na rozwój.Kultura KGW jest głęboko zakorzeniona w naszych wartościach. Przykładamy dużą uwagę do spójności naszych działań, rzetelności i wiarygodności przekazywanego dziedzictwa.Tworzymy środowisko przyjazne dla ludzi, sprzyjające rozwojowi zaangażowaniu w problemy społeczne.Jesteśmy inicjatorem i uczestnikiem działań, mających na celu rozwiązywanie problemów społecznych. Wierzymy, że nasza aktywność przynosi korzyści dla całego otoczenia.Podejmujemy działania wspierające inne KGW  w kontekście zmieniających się rynków regionalnych  i lokalnych.Od 11 lat organizuje spotkania Aktywna Kobieta-Aktywna Wieś w którym odbywają się 4 bloki tematyczne.
  Wykorzystujemy nasze podejście I doświadczenie aby wspólnie budować zrównoważoną przyszłość.

 9. Szkoda że program powstał dopiero w tym roku. My bardzo uroczyście obchodziliśmy jubileusz 100 -lecia Koła Gospodyń Wiejskich w Parkowie w zeszłym roku 11.06.2022

 10. KGW w Gołaszewie gm.Kowal powiat włocławski powstało 14.06.1935 r, ale nie przetrwało zawieruchy wojennej i zostało reaktywowane 11 lutego 1951 roku. Od 72 lat nieprzerwanie działa na rzecz naszej lokalnej społeczności, naszej małej Ojczyzny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *