50. urodziny Jaworzanek

Aktualności

Koło Gospodyń Wiejskich Jaworzanki świętuje 50-lecie istnienia, z tej okazji Jubilatom gratulacje złożyła Pierwsza Dama Agata Kornhauser-Duda. Koło wyspecjalizowało się w pokazach obrzędowych i coraz pewniej sięga po laury w konkursach ogólnopolskich. Rozmawiamy z Grażyną Grudziecką, przewodniczącą  KGW Jaworzanki.

Jak udało się Wam utrzymać  tak wysoką formę przez pół wieku? W czym tkwi Wasz sukces?

–  Przez te lata skrzydeł dodawali nam nasi bliscy. W wiele naszych działań społecznych i charytatywnych udawało się angażować całe rodziny i lokalną społeczność. Wsparcie rodzin, wspólne spotkania lecz także wyzwania są naszym spoiwem. Cieszymy się, gdy ktoś zauważy i doceni naszą pracę, List gratulacyjny od Pierwszej Damy był ukoronowaniem naszego Jubileuszu.

Lubicie być aktorami?

– Odtwarzanie dawnych zwyczajów i obrzędów mamy we krwi. Pokazujemy młodemu pokoleniu piękne tradycje naszych przodków, choćby te związane z uprawą roli. Mało kto dziś wie, że kiedyś czas określonych prac polowych wyznaczała natura, np. kiedy zaczynały rechotać żaby nadchodził termin siewu lnu lub, gdy  przepiórka śpiewała „pójdźcie żąć, pójdźcie żąć”, dawała znak, że czas zebrać plony. Prezentujemy także piękną obrzędowość związaną z narodzinami, chrzcinami, ślubem, weselem i pogrzebem. 

 Wasze pokazy są doceniane na festiwalach i konkursach.

– Na 39. Ogólnopolskim Sejmiku Wiejskich Zespołów Teatralnych w Tarnogrodzie przedstawiliśmy dwuaktowe widowisko obrzędowe zatytułowane „Ksiądz z wiatykiemi i podział ojcowizny”. Tym pokazem zdobyliśmy nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za pełen powagi i dostojeństwa obraz ostatniego pożegnania bliskiej osoby przez rodzinę i społeczność oraz za dyscyplinę artystyczną. Jako laureaci zaprezentowaliśmy się na Festiwalu Teatrów Wiejskich ZWYKI, który odbywał się  w Teatrze Polskim im. Arnolda Szyfmana w Warszawie. Recenzje naszego występu były znakomite.

W minionym roku udało nam się także zająć III miejsce w Konkursie o Nagrodę Małżonki Prezydenta RP. Tematem przewodnim były „Ostatki w polskiej tradycji”. 

Co  Wam daje udział w przeglądach i festiwalach?

– Możliwość poznawania nowych miejsc i ludzi. Te spotkania integrują nas lecz także inspirują, mamy wyjątkową okazję do pogłębiania dotychczas zdobytej wiedzy.

Czy ustawa o kołach gospodyń wiejskich z  2018 r. miała wpływ na Wasze    funkcjonowanie?

– Oczywiście, oprócz tego, że otrzymujemy dofinansowanie, które możemy przeznaczyć na transport, wyposażenie kuchni, strojów, organizację różnych przedsięwzięć, ustawa otworzyła przed nami szansę na ubieganie się o dodatkowe fundusze  w ramach  programów rządowych.

Proszę zdradzić plany na przyszłość, gdzie będzie można Was spotkać i         obejrzeć?

– Jak zwykle będzie nas pełno w naszej gminie, podczas lokalnych wydarzeń i uroczystości. Zaprezentujemy się także w Parku  Etnograficznym w Tokarni, z pewnością spróbujemy swych sił w  konkursach i festiwalach.

Serdecznie gratulujemy pięknego Jubileuszu. Dziękujemy za rozmowę

Tutaj list Małżonki Prezydenta RP :

https://www.prezydent.pl/malzonka-prezydenta/listy/50-lecia-kola-gospodyn-wiejskich-jaworzanki,64397

Łukasz Bełdowski
Redaktor serwisu, fotograf, producent filmów reportażowych i dokumentalnych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *