Szkubaczki ze Skrbeńska. Tradycję przypomniało Koło Gospodyń i Gospodarzy Wiejskich. Szkuboł nawet proboszcz.

Aktualności ŚLĄSKIE

Inicjatywa Skrbeńsko oraz Koło Gospodyń i Gospodarzy Wiejskich Skrbeńszczanie przypomniały dawną tradycję. W Ośrodku Kultury w Skrbeńsku odbyły się warsztaty szkubania. Onegdaj od jesieni aż do końca karnawału na całym Śląsku praktykowano wspólne skubanie pierza – tzw. szkubaczki. Gospodynie spotykały się zimowymi wieczorami, gdy nie było już prac w polu i spędzały ten czas na rozmowie i żartach.

Do pracy przy gęsim pierzu zasiedli młodzi uczestnicy Szkoły Tradycji, którzy skrupulatnie oddzielali chorągiewki pióra od jego stosiny. Tradycję tę wskrzesiła Inicjatywa Skrbeńsko oraz Koło Gospodyń i Gospodarzy Wiejskich Skrbeńszczanie, które również w miejscowym ośrodku kultury zorganizowało tradycyjne szkubaczki.

Galeria ze szkubaczki w SKRBEŃSKU kliknij TUTAJ!

Towarzyszył im proboszcz Parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Skrbeńsku ksiądz Mirosław Rataj. Wszyscy w wyśmienitych humorach wydzielali pierze, puch, stosinę… Przy szkubaniu nic się nie zmarnowało, bo z resztek powstały tzw. kłączoki, czyli twarde poduszki.

Za podarowane pierze szkubaczki serdecznie dziękują Państwu Wicherek ze Skrbeńska.

źródło: https://wodzislawslaski.naszemiasto.pl/szkubaczki-ze-skrbenska-tradycje-przypomnialo-kolo-gospodyn/ar/c1-9213369?fbclid=IwAR3NU4beluqgVLyL5MEhshDTpBJlV9Y7fuuI126gtd2gxFPWsOSweUbVf2k

Łukasz Bełdowski
Redaktor serwisu, fotograf, producent filmów reportażowych i dokumentalnych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *