Wieś Chrzan organizuje zawody. W tarciu chrzanu na czas

Aktualności WIELKOPOLSKIE

W ramach kultywowania wielkopolskich tradycji wielkanocnych ogłosiliśmy konkurs na tracie chrzanu, który odbędzie się we wsi Chrzan – poinformował w sobotę PAP wicemarszałek województwa wielkopolskiego Krzysztof Grabowski.

Jak podkreślił, biała kiełbasa z chrzanem to nieodłączny element wielkanocnego stołu. 

– Dlatego wymyśliliśmy konkurs, którego celem jest zachęcenie mieszkańców Wielkopolski do uprawy oraz promocji walorów zdrowotnych i smakowych chrzanu – wyjaśnił Grabowski.

Dodał, że współzawodnictwo będzie ważną okazją do zainspirowania młodych pokoleń do czerpania wiedzy z dorobku kulinarnego mam i babć.

Konkurs tarcia chrzanu. Kto może wystartować?

Konkurs skierowany jest do wszystkich Kół Gospodyń Wiejskich działających w Wielkopolsce. Zostanie przeprowadzony w dwóch kategoriach. Podczas pierwszego etapu zadaniem uczestników będzie przygotowanie konkursowych potraw z wykorzystaniem chrzanu.

– Potrawy oceni powołana komisja, która weźmie pod uwagę sposób prezentacji, wygląd, estetykę, oryginalność, walory smakowe i zapachowe – powiedział Grabowski.

Celem drugiego etapu będzie zabawa polegająca na rywalizacji w tarciu chrzanu na czas. Przedmiotem oceny będzie waga chrzanu utartego w ciągu 4 minut.

Laureaci konkursu, którzy uzyskają największą liczbę punktów, otrzymają nagrody finansowe za zajęcie I, II i III miejsca.

– Zabawa zapowiada się wyśmienicie, ponieważ Wielkopolska słynie z największej ilości zarejestrowanych Kół Gospodyń Wiejskich w Polsce. Na naszym terenie jest ich 1579. Niech w turnieju weźmie udział chociażby kilkadziesiąt kół, to będziemy mieli pokaz licznych potraw z wykorzystaniem chrzanu. Będzie kolorowo i smacznie – zapowiedział wicemarszałek.

Nabór zgłoszeń do wzięcia udziału w imprezie trwa do 20 marca, finał odbędzie się 1 kwietnia 2023 r. w sali sportowej w Chrzanie k. Jarocina. Informacje dotyczące zgłoszeń dostępne są na stronie urzędu marszałkowskiego w Poznaniu.

źródło: https://www.tvp.info/66592994/wies-chrzan-organizuje-zawody-w-tarciu-chrzanu-na-czas?fbclid=IwAR2BpBFB-YoyEGIstPDJWl4GQHKz6cZ4eMbZZBvq3W4KO7ipz-DWWTtizio

Łukasz Bełdowski
Redaktor serwisu, fotograf, producent filmów reportażowych i dokumentalnych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *