Ósmą Bitwę Regionów czas zacząć. Zobaczcie, jak wyglądało uroczyste otwarcie konkursu z udziałem gospodyń z Krzekotowa

Aktualności POMORSKIE

Ruszył nabór do Bitwy Regionów. Otwarcie ósmej edycji ogólnopolskiego konkursu dla kół gospodyń wiejskich było 7 marca 2023 r. w ministerstwie rolnictwa i rozwoju wsi. Uczestniczyło w nim KGW Krzekotowo z powiatu mogileńskiego.

– Bitwa Regionów to ogólnopolski konkurs lokalnych smaków i promocja zdrowej, polskiej żywności. Polskie produkty są najlepsze, a gdy są przyrządzone przez gospodynie z Kół Gospodyń Wiejskich, stają się niebem dla podniebienia – powiedział wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk podczas konferencji prasowej, towarzyszącej uroczystemu rozpoczęciu VIII edycji konkursu dla Kół Gospodyń Wiejskich.

– Nowością w tej edycji Bitwy Regionów jest wsparcie finansowe dla każdej organizacji, która weźmie udział w konkursie – informuje Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

– Umożliwi to KGW pokrycie kosztów uczestnictwa w konkursie – zauważył wicepremier Kowalczyk.

Konkurs będzie ponownie przebiegał w trzech etapach: powiatowym, wojewódzkim i ogólnopolskim. Etap powiatowy odbędzie się w formie pikników rodzinnych z marką Produkt Polski, a etap wojewódzki tym razem będzie miał bardziej otwarty charakter. Przypomnijmy, że ubiegłoroczny w naszym regionie odbył się w Kowalu. W finale, który zaplanowany jest na październik, KGW powalczą o nagrodę główną w wysokości 25 tys. zł oraz o wyjazd na zagraniczne targi rolno-spożywcze.

Jak przypomniał szef resortu rolnictwa, w poprzedniej edycji wydarzenia wzięło udział ponad 3 tys. kół. – Liczymy na jeszcze większą frekwencję w tym roku – powiedział wicepremier.
Wiceminister Rafał Romanowski podkreślił, że Bitwa Regionów przyczynia się do wzmocnienia patriotyzmu konsumenckiego oraz poczucia przywiązania do regionu.

– Po raz pierwszy zamieściliśmy wymóg, aby przy przygotowaniu potrawy konkursowej wykorzystać przynajmniej jeden produkt regionalny, tradycyjny, aby jeszcze bardziej podkreślić tożsamość i przywiązanie do regionu – podkreślił Rafał Romanowski.

Ubiegłoroczną edycję Bitwy Regionów podsumowała wiceminister Anna Gembicka, która podkreśliła rolę Kół Gospodyń Wiejskich w działaniach na rzecz kobiet na obszarach wiejskich.

Organizatorami konkursu są Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi wraz z Krajowym Ośrodkiem Wsparcia Rolnictwa przy współpracy Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego.
Udział w konkursie należy zgłosić przez internet na stronie: bitwaregionow.pl lub pod linkiem: https://www.kowr.gov.pl/konkurs. Termin mija 31 marca.
W uroczystym otwarciu tegorocznej Bitwy Regionów uczestniczyły laureatki III nagrody w 2022 roku – KGW Krzekotowo z powiatu mogileńskiego. I tym razem serwowały swoje danie flagowe – wielkanocną szynkę parzoną z kością. Zobaczcie relację z tego wydarzenia w naszej galerii.

źródło: https://pomorska.pl/osma-bitwe-regionow-czas-zaczac-zobaczcie-jak-wygladalo-uroczyste-otwarcie-konkursu-z-udzialem-gospodyn-z-krzekotowa/ar/c8-17350427?fbclid=IwAR3WxufTKkQxDpNCVKtxcDdXkBdYTChtnZ1JqzEJ_M-wauCCZv1nWRcuEok

Łukasz Bełdowski
Redaktor serwisu, fotograf, producent filmów reportażowych i dokumentalnych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *