Kto dostanie „Perłę 2023”

Aktualności Dotacje i konkursy

W Konkursie „Nasze Kulinarne Dziedzictwo-Smaki Regionów” może wystartować każdy, jednak od lat prym wiodą w nim koła gospodyń wiejskich. W  woj. świętokrzyskim  już można wysyłać zgłoszenia.

W tym roku odbędzie się XXII edycja ogólnopolskiego Konkursu „Nasze Kulinarne Dziedzictwo-Smaki Regionów” na najlepszy regionalny i tradycyjny produkt żywnościowy oraz na najlepsze danie i potrawę regionalną i tradycyjną.

Propozycje mogą zgłaszać osoby indywidualne, właściciele gospodarstw agroturystycznych, koła gospodyń wiejskich, stowarzyszenia i lokalne organizacje, pensjonaty i małe zakłady rzemieślnicze.

Dzięki trwającemu od 22 lat konkursowi udało się  zidentyfikować i udokumentować lokalne i regionalne wyroby od lat wytwarzane tymi samymi metodami i według tych samych receptur. Celem konkursu jest znalezienie i utrwalenie narodowych specjałów, zanim odejdą w zapomnienie wyparte przez „szybką” przemysłową żywność.

Pierwszy etap konkursu odbywa się w czasie finałów regionalnych , wyłaniani są tu  laureaci w czterech kategoriach: produktów pochodzenia roślinnego, zwierzęcego, napojów i innych produktów oraz najlepsze dania i potrawy regionalne i tradycyjne.

W drugim etapie konkursu wyboru dokonuje  Krajowa Kapituła Konkursu. Spośród produktów nominowanych w regionach wybierane są  najlepsze i nagradzane  prestiżową nagrodą  „PERŁA”  podczas Wielkiego Finału Konkursu.

PERŁY dla KGW

Podczas ubiegłorocznej edycji konkursu „Nasze Kulinarne Dziedzictwo-Smaki Regionów”, „PERŁY 2022” w kategorii produkt regionalny otrzymały:

KGW w Chróścinie (woj. opolskie) za „Zakwas z buraków kiszonych” oraz KGW w Radziłowie (woj. podlaskie) za „Gęsi pipek”.

W kategorii potrawy regionalne koła gospodyń wiejskich zgarnęły całą  pulę nagród:

 „Zupa klopsowa i kaczka z weka” – KGW Gminy Górzno, „Szynka pascha pod kołderką z kapusty kiszonej” – KGW Swańki z Wyryk , „Zupa kminkowa”i „Płucka na kwaśno” – KGW w Nowem Bystrem, „Kluseczki z gruszczanką i maczanką” oraz „Fusie z klopsem szczawiowym” – KGW ,,Ruskowianki” w Ruskowie,  „Policzki wieprzowe z ciapkapustą” – KGW Zimna Wódka; „Szczupak faszerowany zieleniną” i „Frytki z okonia” – KGW Stradunianki.

Finał świętokrzyski już w maju

W woj. świętokrzyskim koła  już mogą się zgłaszać do konkursu. Warunkiem udziału  jest przesłanie do 24 kwietnia 2023 r. wypełnionej i podpisanej karty zgłoszenia (https://www.sodr.pl/main/aktualnosci/Zapraszamy-do-udzialu-w-konkursie-Nasze-Kulinarne-Dziedzictwo-Smaki-Regionow/idn:2665 )

„Do konkursu można zgłosić żywnościowe produkty regionalne z województwa świętokrzyskiego, tj. surowce lub wyroby, które mogą być przeznaczone do bezpośredniego spożycia lub sporządzania potraw. Regionalne produkty muszą być związane z określonym obszarem geograficznym, charakteryzować się szczególnymi cechami, często wynikającymi ze specyficznych warunków klimatycznych i glebowych regionu, z którego pochodzą. Powinny być wytwarzane w małej skali, tradycyjnymi metodami, wywodzić się z tradycji i kultywowanych w danym regionie zwyczajów oraz powinny być od dawna znane w okolicy. W konkursie nie mogą brać udziału gotowe potrawy.” – piszą organizatorzy. Zakwalifikowane produkty zostaną wystawione przez producentów do oceny podczas finału wojewódzkiego konkursu 21 maja 2023 r. w Parku Etnograficznym w Tokarni. Oceny dokona tu komisja konkursowa pod przewodnictwem prezes Polskiej Izby Produktu Regionalnego i Lokalnego.

Laureaci otrzymają cenne nagrody rzeczowe ufundowane przez Marszałka Województwa Świętokrzyskiego.

Krajowym organizatorem konkursu jest Polska Izba Produktu Regionalnego i Lokalnego. W województwie świętokrzyskim: Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego, Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach, Muzeum Wsi Kieleckiej oraz Polska Izba Produktu Regionalnego i Lokalnego. Karta zgłoszeniowa, Regulamin Konkursu oraz kontakty do osób udzielających informacji znajdują się tutaj : https://www.sodr.pl/main/aktualnosci/Zapraszamy-do-udzialu-w-konkursie-Nasze-Kulinarne-Dziedzictwo-Smaki-Regionow/idn:2665

Łukasz Bełdowski
Redaktor serwisu, fotograf, producent filmów reportażowych i dokumentalnych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *