Co KGW może zrobić dla przyrody swojej wsi?

Aktualności LUBELSKIE

Jak Aktywne Koło Gospodyń Wiejskich w Zalesiu (powiat rycki, woj. lubelskie) działa na rzecz swojej społeczności dbając m.in. o przyrodę i środowisko w swojej wsi?

Aktywne Koło Gospodyń Wiejskich w Zalesiu powstało w październiku 2019 r. i ma już na swoim koncie wiele działań.

Część z nich dotyczy dbałości o środowisko przyrodnicze.  W 2022 roku KGW w Zalesiu wzięło udział w projekcie grantowym W kole natury.

Małgorzata Gral, Przewodnicząca Aktywnego Koła Gospodyń Wiejskich w Zalesiu.

Dzięki mikrograntowi uporządkowałyśmy teren wokół remizy OSP, która jednocześnie jest naszą wiejską świetlicą. Posadziłyśmy kwiaty – pelargonie, krokusy, astry, wysiałyśmy trawę. Dodatkowo pod rynną świetlicy zamontowany został zbiornik do gromadzenia wody deszczowej, którą wykorzystujemy do podlewania terenu wokół świetlicy – mówi Małgorzata Gral, przewodnicząca koła.

Wiosną członkinie KGW porządkują swoją miejscowość.

– Zbieramy odpady, staramy się w to włączać mieszkańców naszej wsi, dzieci. Sprzątanie kończymy wspólnym ogniskiem. Ponadto przez naszą miejscowość przepływa struga Zalesianka – dopływ Wieprza. Przez cały rok dbamy, by brzegi Zalesianki w naszej wsi były czyste, wolne od śmieci. Takie akcje wykorzystujemy do rozmów z dziećmi na temat znaczenia wody, o jej oszczędzaniu, zbieraniu wody deszczowej – dodaje Pani Małgorzata.

W okolicy wsi Zalesie rośnie 12 ponad stuletnich dębów, mających status pomników przyrody.

 – Te dęby to nasza duma. Każdy z nich ma swoją nazwę. Chcemy przygotować folder na temat tego naszego dziedzictwa przyrodniczego, by każdy kto odwiedzi nasze okolice, dowiedział się o nich i mógł je zobaczyć – kończy pani Małgorzata.

źródło

Łukasz Bełdowski
Redaktor serwisu, fotograf, producent filmów reportażowych i dokumentalnych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *