KGW z Chocza, Rokutowa i Nowej Kaźmierki wyróżnione na konkursie w Chrzanie

Aktualności WIELKOPOLSKIE

Konkurs “Wielkopolskie Tradycje Kulinarne” został zorganizowany w Chrzanie w sobotę 1 kwietnia przez samorząd województwa wielkopolskiego oraz gminę Żerków.

 W rywalizacji, która odbywała się w dwóch kategoriach, mogły wziąć udział Koła Gospodyń Wiejskich z terenu całego województwa. Marszałek Krzysztof Grabowski podkreślił, że w naszej regionalnej tradycji chrzan nieodłącznie związany jest ze świętami wielkanocnymi oraz białą kiełbasą. Wyjaśnił, że z inicjatywą zorganizowania konkursu wyszła Maria Wiśniewska, przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich w Chrzanie. 

Pierwsza z konkurencji dotyczyła potraw wielkanocnych przygotowanych z użyciem chrzanu. Przyprawa mogła wchodzić w skład przepisu lub być dodatkiem. W drugiej liczyła się sprawność i dobra strategia, ponieważ polegała ona na tarciu chrzanu na czas. Każda z dwuosobowych drużyn robiła to w czasie 4 minut. Kryterium przyznania nagród i wyróżnień była waga produktu.

W tej konkurencji największym problemem okazał się naturalny aromat, który przyprawiał zawodników o łzy. Wielu zmagało się z tarką z takim zaangażowaniem, że popłynęła również krew z przytartych w ferworze walki dłoni.

Jak trudno jest utrzeć twardy korzeń mogli się przekonać również przedstawiciele władz: marszałek Krzysztof Grabowski, poseł Andrzej Grzyb oraz burmistrz Żerkowa Michał Surma. Najlepszy okazał się parlamentarzysta, który jak sam przyznał, miał doświadczenie w tej kwestii wyniesione z rodzinnego domu. 

Odzew ze strony KGW zaskoczył organizatorów, bo swoje zgłoszenia przysłały aż 104 miejscowości. Z trudem pomieszczono się w miejscowej hali sportowej. Przy ocenie potraw brany był pod uwagę przede wszystkim smak, ale i pomysłowość w podaniu i prezentacji przygotowanych dań.

Na wielu stoiskach serwowano żurek i różnego rodzaju mięsa w sosie chrzanowym. Ale były również domowe nalewki i ciasta wielkanocne. Dwie komisje, które próbowały po 52 dania, nie miały łatwego zadania. 

W trakcie imprezy, która trwała ponad 6 godzin, wystąpił zespół “Chrzanianki” z miejscowego KGW oraz uczniowie, którzy przedstawili inscenizowaną opowiastkę o wyrywaniu chrzanu napisaną w gwarze wielkopolskiej. Niespodzianką dla wszystkich był koncert w wykonaniu zespołu folklorystycznego “Równica” z Ustronia k. Wisły, który przyjechał na zaproszenie marszałka województwa wielkopolskiego.

Po zmaganiach konkursowych oraz uczcie dla ciała i ducha przyszedł czas na wręczenie podziękowań wszystkim KGW.

Oprócz dyplomów otrzymały słoiczki z… chrzanem.

Na zakończenie w każdym z konkursów wręczono po 20 wyróżnień o wartości 500 zł oraz trzy nagrody główne po 1.500, 1.300 i 1.000 zł.

W kategorii najlepszej potrawy z chrzanem wyróżnienie otrzymało tylko jedno koło z powiatu pleszewskiego: KGW Chocz za kieszenie schabowe z sosem chrzanowym i faszerowanym jajkiem.

Panie z KGW Chocz zostały także wyróżnione w konkursie na tarcie chrzanu.

– Nasze dziewczyny Danusia z Marleną stanęły na wysokości zadania i wytarły na małych oczkach tarki wyróżnienie z wynikiem 0,338 g i wypracowały kolejne 500 zł, które także zasili konto Koła. Dziękujemy wszystkim, którzy trzymali za nas kciuki i nam kibicowali – opisują panie z KGW Chocz.

W tarciu chrzanu na czas z wyróżnieniem wyjechały także panie z KGW Rokutów.     

– Jesteśmy szczęśliwe – komentują panie z KGW Rokutów

Po kolejnej weryfikacji wyników wyróżnienie za tarcie Chrzanu trafiło także do KGW Nowa Kaźmierka. Daria Szymczak i Iwona Bandalewicz natarły w sumie 328 g, dzięki czemu do KGW także trafi 500 zł.

Źródło

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *