Wrócą wiejskie potańcówki?

Aktualności

Program „Potańcówki Wiejskie” wkrótce zostanie ogłoszony przez Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi. O dofinansowanie na organizację „zabawy na dechach”, będą mogły ubiegać się m.in. koła gospodyń wiejskich i ochotnicze straże pożarne.

„Dzięki Programowi, chcemy przybliżyć, szczególnie młodemu pokoleniu, wartość rodzimych tradycji oraz ponadczasowość jej elementów. Naszym zamierzeniem jest również wspieranie artystów i wykonawców w pracy z tradycyjną muzyką polskiej wsi, w celu jej dalszego propagowania.” – czytamy na stronie Instytutu (www.nikidw.edu.pl)
Zabawy taneczne były jedną z ulubionych rozrywek mieszkańców wsi w XIX i XX w. Tańczono w karczmach, na podwórzach, klepiskach stodół oraz w izbach. Taniec, śpiew, wspólne spotkania i rozmowy były odskocznią od ciężkiej, fizycznej pracy. Potańcówki odbywały się najczęściej w niedzielne popołudnia.
„Wystarczyło, że któryś z mieszkańców posiadał jakiś instrument – harmonię, skrzypce, fujarkę, czy nawet potrafił grać na grzebieniu, by społeczność ruszyła w tany…

Współcześnie, ludowe potańcówki to nie tylko dobra zabawa, ale też doskonała okazja do przypomnienia tradycji i historii. Wiele tańców, które można było zobaczyć na zabawach ludowych, przetrwało. Dziś młodzi ludzie coraz chętniej bawią się przy muzyce granej na tradycyjnych instrumentach, jak chociażby dudy. Wystarczy ich jedynie do tego odpowiednio przygotować, zachęcić i pokazać wartości płynące z tego typu rozrywki.” – zachęca na stronie Instytut.

Wkrótce, dzięki dofinansowaniu uzyskanemu w ramach Programu Potańcówki Wiejskie, możliwość ich zorganizowania w swoich regionach będą miały koła gospodyń wiejskich oraz ochotnicze straże pożarne. O szczegółach będziemy informować.

1 thought on “Wrócą wiejskie potańcówki?

  1. KGiGW w Woli Mąkolska gmina Głowno zainteresowani już takie organizowałyśmy i sprawdzają się

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *