Zwiady, swaty i prosacka – KGW blisko tradycji

Aktualności ŚWIĘTOKRZYSKIE

– Jestem zachwycona kunsztem aktorskim i ogromną wiedzą etnograficzną kół gospodyń wiejskich, które mogłam podziwiać  podczas Przeglądu „Tradycja kołem gospodyń się toczy”  w Końskich – mówi Katarzyna Korus, prezes Polskiego Związku Kół Gospodyń Wiejskich, a także jurorka konkursu.

Tegorocznych laureatów dwudniowych zmagań poznamy już 9 lipca, podczas wielkiego finału, który odbędzie się na koneckim  rynku. W konkursie wystartowało dziesięć KGW.Panie i panowie musieli wykazać się umiejętnościami kulinarnymi, aktorskimi, wiedzą etnograficzną oraz biegłą znajomością  gwary świętokrzyskiej,Prezentacje związane były z tematami: „Kapliczki i krzyże. Majówka w dawnej tradycji ludowej”,Zastole, chrzciny i wesele” oraz „Dawne obrzędy weselne – zwiady, swaty, prosacka, błogosławiny”.

– Bardzo cieszę się, że konkurs, który odbywał się w plenerze na koneckich błoniach miał tak liczną publiczność, Każdy występ był gorąco oklaskiwany. Widać było ogromną pracę, jaką panie i panowie z kół włożyli, aby odnieść sukces, także jeśli chodzi o zachwycającą scenografię. Niezmiernie cieszy zaangażowanie dzieci do prezentacji scenicznych.To świadczy o tym, że koła są już wielopokoleniowe  – mówi Katarzyna Korus.

W tegorocznym przeglądzie udział wzięły: KGW Pod Dębami z Piły Szabelni, KGW Przybyszów, KGW z Nałęczowa, KGW “Dziewczyny z Brodwayu” z Brodów, KGW Alebabki z Wincentowa, KGW Gatniczanki z Gatnik, KGW z Kornicy, KGW Rogowianka z Rogowa, KGW z Nieświnia oraz KGW  “Cepterki” z Modliszewic.

IV edycję wydarzenia organizowanego przez  Miejsko – Gminny Dom Kultury w Końskich oraz Urząd Miasta i Gminy Końskie

Patronatem Honorowym objęła Małżonka Prezydenta RP Agata Kornhausner-Duda.

O wynikach konkursu będziemy informować.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *