Wizyta u KGW Zagrody

Aktualności LUBELSKIE

Małżonka Prezydenta odwiedziła dzisiaj społeczność Koła Gospodyń Wiejskich w Zagrodach.

Zwycięzcy II edycji Konkursu dla Kół Gospodyń Wiejskich o Nagrodę Małżonki Prezydenta RP gościli w ubiegłym roku w Pałacu Prezydenckim. W poniedziałek w swojej siedzibie mieszczącej się w nowo wybudowanej świetlicy wiejskiej, mieli okazję zaprezentować rękodzieło i regionalne potrawy oraz zaprosić Pierwszą Damę do wspólnego przygotowania tradycyjnych lubelskich bocianów. 

Koło powstało w 2018 r. i liczy 34 członków, w tym 13 mężczyzn. – Działalność Koła jest wszechstronna. Każdy ma inne talenty, dlatego wzajemnie się uzupełniamy – mówili jego członkowie. Podczas spotkania z Pierwszą Damą rozmawiano o udziale Koła w konkursach lokalnych i ogólnopolskich, zjazdach, konferencjach i wydarzeniach, podczas których organizacja promuje swoją miejscowość i dorobek regionu. Gospodynie i gospodarze bardzo dużo czasu poświęcają na wicie, głównie tradycyjnych, wieńców dożynkowych. W 2022 roku KGW w Zagrodach reprezentowało region w finale dożynkowego Konkursu o Nagrodę Małżonki Prezydenta RP. 

Przy Kole powstał zespół śpiewaczy „Zagrodzka Nuta” dlatego nie zabrakło dziś także muzyki i śpiewu: zarówno własnej twórczości, jak i aranżacji ludowych pieśni. Gospodynie zaprosiły Pierwszą Damę do wspólnego przygotowania tradycyjnych lubelskich bocianów, czyli smażonych pierogów z farszem z ziemniaków. Zaprezentowano też rękodzieło: panie zajmują się szydełkowaniem, haftowaniem, malowaniem czy wykonywaniem ozdób z krepiny. Na każde święta przygotowują stroiki oraz kartki okolicznościowe.  W Zagrodach rozmawiano o życiu lokalnej społeczności, działaniach zrzeszających mieszkańców, współczesnym wizerunku polskiej wsi i aktywizacji seniorów. – Państwa energia jest godna pozazdroszczenia. Widać, że panuje miedzy Państwem atmosfera pełna sympatii, wzajemnej życzliwości i wsparcia. Życzę dalszych sukcesów i niesłabnącej radości, którą zarażają Państwo innych – powiedziała Agata Kornhauser–Duda. 

W trakcie spotkania poruszono też temat wolontariatu i pomocy Ukrainie. Pierwsza Dama złożyła podziękowania za zaangażowanie na rzecz ofiar wojny, którym wsparcie zaoferowali wszyscy mieszkańcy gminy. Pani Prezydentowa pytała też o funkcjonowanie Domu Pomocy Społecznej w Żyrzynie prowadzonego przez samorząd gminny, w którego otwarciu w 2021 roku uczestniczyła. 

Fot. Kancelaria Prezydenta RP

Źródło: https://www.prezydent.pl/malzonka-prezydenta/aktywnosc/wizyta-u-kgw-zagrody,70595

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *