Rozstrzygnięcie III edycji Konkursu dla Kół Gospodyń Wiejskich o Nagrodę Małżonki Prezydenta RP

Aktualności MAZOWIECKIE

Już po raz trzeci w siedzibie Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca „Mazowsze” spotkały się Koła Gospodyń Wiejskich z całej Polski, by walczyć o podium w konkursie o nagrodę Małżonki Prezydenta RP. Pierwsza Dama odwiedziła wszystkich uczestników zmagań, oglądając okolicznościowe stoiska, słuchając regionalnej muzyki, podziwiając unikatowe rękodzieło i rozmawiając z gospodyniami i gospodarzami o bezcennym polskim folklorze i inicjatywach społecznych.

Tematem przewodnim III edycji zainicjowanego przez Agatę Kornhauser–Dudę Konkursu dla Kół Gospodyń Wiejskich były polskie zwyczaje żniwne i dożynkowe. W sobotę w Otrębusach, na specjalnie przygotowanych stanowiskach, 16 Kół zaprezentowało specjały kuchni regionalnej i elementy tradycyjnych zwyczajów żniwnych i dożynkowych charakterystycznych dla reprezentowanego regionu. 

Ideą wydarzenia jest prezentacja i promocja aktywności Kół Gospodyń Wiejskich, które nie tylko kultywują i popularyzują najbardziej wartościowe kulturowe tradycje, ale angażują się w działania prospołeczne integrujące i aktywizujące lokalne społeczności. Wiejskie organizacje wpływają na rozwój przedsiębiorczości kobiet, promują twórczość ludową oraz przekazują dziedzictwo i wartości kolejnym pokoleniom.  

Podczas rozmów Pani Prezydentowa prosiła o przybliżenie regionalnych obrzędów, pytała o zaangażowanie Kół w inicjatywy społeczne, mówiono o żniwach, współczesnej wsi czy przeciwdziałaniu wykluczeniu seniorów. Dzięki zaangażowaniu gospodyń i gospodarzy powstają nowe ośrodki kultury i miejsca spotkań mieszkańców, odbywają się scalające społeczność wydarzenia i koncerty. Koła prowadzą warsztaty dla dzieci i dorosłych oraz reprezentują swoje regiony podczas konkursów i festiwali.  

Koła są miejscem spotkań, wzajemnej pomocy i budowania wspólnotowych więzi. Cieszę się, że coraz częściej zrzeszają młodych, którzy z dumą pielęgnują spadek regionalnego dziedzictwa – podkreślała Agata Kornhauser–Duda. 

Dzisiaj Koła zaprezentowały krótkie inscenizacje, a Komisja Konkursowa pod przewodnictwem dr Barbary Fedyszak–Radziejowskiej wyłoniła laureatów, którzy podczas Dożynek Prezydenckich w Warszawie dowiedzą się, które miejsce zajęli na podium. Trzy zwycięskie organizacje III edycji Konkursu dla Kół Gospodyń Wiejskich, wymienione w kolejności alfabetycznej, to:

  • województwo lubuskie – Koło Gospodyń Wiejskich „Na Obcasach” w Studzieńcu
  • województwo pomorskie – Koło Gospodyń Wiejskich w Sokolu
  • województwo śląskie – Koło Gospodyń Wiejskich w Zdowie „Borowianki” 

Organizatorem Konkursu dla Kół Gospodyń Wiejskich o Nagrodę Małżonki Prezydenta RP jest Kancelaria Prezydenta RP. W III edycji wzięły udział 140 Koła z całego kraju, a na dzisiejszym wydarzeniu – rozgrywkach ogólnopolskich – spotkali się zwycięzcy etapu wojewódzkiego. Pierwszej Damie towarzyszyli minister Piotr Ćwik, Zastępca Szefa Kancelarii Prezydenta RP oraz Ambasador Adam Kwiatkowski.

Wydarzenie prowadziła Ida Nowakowska, a uświetnił je występ Zespołu Mazowsze.

Źródło: https://www.prezydent.pl/malzonka-prezydenta/aktywnosc/rozstrzygniecie-iii-edycji-konkursu-dla-kol-gospodyn-wiejskich-o-nagrode-malzonki-prezydenta-rp,71045

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *