Stowarzyszenie „Mostki Razem” to KGW, które nie tylko gotuje, ale i wydaje książki

Aktualności MAŁOPOLSKIE

Zarejestrowano jest w październiku 2016 roku, ale Stowarzyszenie „Mostki Razem” w gminie Stary Sącz od dłuższego czasu działa jako Koło Gospodyń Wiejskich. I nie tylko pielęgnuje naszą tradycyjną kuchnię regionalną, ale też wydaje książki.

Stowarzyszenie „Mostki Razem” liczy sobie dziś – 7 lat od powstania – aż 42 członków z czego aż 14 to panowie. I jak informuje prezes Janina Bawełkiewicz najstarsza zrzeszona w KGW osoba ma już 73 lata a najmłodsza 25 lat.- Stawiamy na kulinaria ale jesteśmy też bardzo aktywni sportowo, uczestniczymy w zajęciach fitness a do tego zwiedzamy Polskę i kraje ościenne – mówi pani Janina. w tym roku pierwszy raz przygotowują dożynkowy wieniec. Wcześniej jednak przez lata z powodzeniem wyplatały koszyki.

– Obligatoryjnie, z naszymi potrawami uczestniczymy we wszystkich kiermaszach i jarmarkach organizowanych przez Urząd Miejski i Centrum Kultury i Sztuki Ady Sari w Starym Sączu. Co roku wystawiamy Jasełka podczas których obchodzimy dzień seniora. Bo nas dzień seniora nie przypada jesienią, tradycyjnie, tylko wtedy gdy obchodzimy Dzień Babci i Dziadka. Dwa razy w roku robimy też u siebie imprezy integracyjne. W tym roku pierwsza była w czerwcu a tematem przewodnim były dary lasu. Były potrawy i smakołyki z owoców lasu, było o roślinach i ziołach leczniczych, była degustacja leśnych nalewek no i pyszna dziczyzna – mówi dalej Bawełkiewicz. U pań można zamówić okolicznościowy, regionalny catering. 

Wśród członków KGW jest dużo osób muzykujących więc na takich spotkaniach nie brakuje też naszej regionalnej muzyki. Jesienią, a dokładnie we wrześniu KGW organizuje kolejną imprezę, podczas której członkowie Stowarzyszenia na rzecz osób niepełnosprawnych „Gniazdo” mają wystawić teatralną sztukę.

– Nasze stowarzyszenie wydało też już drugą książkę pod tytułem „Historia sołectwa Mostki i jej mieszkańców – chwali się prezes KGW. Wydawnictwo lada dzień będzie dostępne dla szerszej rzeczy czytelników.

Źródło: https://sadeczanin.info/wiadomosci/stowarzyszenie-mostki-razem-kgw-ktore-nie-tylko-gotuje-ale-i-wydaje-ksiazki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *