Poznaliśmy smak podkarpackich proziaków

Międzypokoleniowe Porozumienie Aktualności

Za nami pierwsze warsztaty kulinarne w ramach cyklu spotkań projektu ,,Międzypokoleniowe porozumienie” realizowanego przez Polski Związek Kół Gospodyń Wiejskich w ramach programu Aktywni + dofinansowanego przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej.

Pierwsze warsztaty kulinarne odbyły się pod nazwą ,,Podkarpackie proziaki – sekretny przepis naszych babć”, a uczestnicy pod okiem instruktorów Niżańskiego Uniwersytetu Ludowego szlifowali umiejętności kulinarne w restauracji KULTOWO, przygotowując je według tradycyjnej receptury. Oprócz tradycyjnych proziaków uczestnicy przygotowywali tzw. ,,poczekajki”, którymi była pasta z grochu stanowiąca dodatek do proziaków.

Przepis na proziaki jest bardzo prosty:

Składniki:

500 g mąki,
2 jajka,
250 ml maślanki,
1/2 łyżeczki soli,
1,5 łyżeczki sody.

Mąkę przesiewamy, wszystkie składniki ze sobą mieszamy, wyrabiamy ciasto. Wałkujemy i wykrawamy okrągłe placki. Pieczemy na patelni teflonowej bez tłuszczu.

Uczestnikami projektu były głównie Panie reprezentujące lokalne Koła Gopodyń Wiejskich. Warsztaty odbywają się w grupach 25 – osobowych na terenie województwa podkarpackiego.

  • Cieszy nas tak duże zainteresowanie projektem i tak wysoka frekwencja na warsztatach. Nieustannie zachęcamy Koła Gospodyń Wiejskich z całej Polski do rejestrowania się w Polskim Związku Kół Gospodyń Wiejskich. Członkostwo jest bezpłatne, a korzyści jest naprawdę wiele.” – mówi Katarzyna Korus – Prezes Polskiego Związku Kół Gospodyń Wiejskich.
  • ,,- Panie obecne podczas spotkania były bardzo zadowolone. Jak się okazało nie wszystkie z nich wiedziały jak przygotować prawdziwe podkarpackie proziaki.Ponadto Panie miały okazję nauczyć się przygotowywać dodatki do proziaków jak np. pasty z fasoli czy masło czosnkowe. Panie były w różnym wieku więc warsztaty były okazją by wymienić się doświadczeniami. Wspólnie deklarowały, że jest potrzeba organizacji większej ilości takich spotkań z naciskiem na integrację i wymianę doświadczeń. Atmosfera była naprawdę wesoła. Panie z góry zadeklarowały chęć udziału w kolejnych warsztatach, zapisując się już na te zaplanowane w naszym projekcie.” – mówi Nikoletta Opiela – pełnomocnik województwa podkarpackiego Polskiego Związku Kół Gospodyń Wiejskich ” – dodaje Nikoletta Opiela – pełnomocnik województwa podkarpackiego Polskiego Związku Kół Gospodyń Wiejskich.

Kolejne warsztaty zaplanowane są na 11 sierpnia na godzinę 17.00. Tym razem poświęcone będą tematyce rodzimych kadzideł. Szczegóły pod linkiem: https://kolagospodynwiejskich.org/porozumienie/

Projekt ,,Międzypokoleniowe porozumienie” realizowany jest przez Polski Związek Kół Gospodyń Wiejskich w ramach dofinansowania Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej w ramach konkursu Aktywni+. Partnerem projektu jest Poczta Polska oferująca usługę Q- doręczeń.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *