Kto upiecze na targach

Aktualności

Koła gospodyń wiejskich, które wystartowały w  „Ogólnopolskim konkursie dla piekarzy Master Baker 2023” do 19 września powinny otrzymać informację, czy zakwalifikowały się do finału i będą mogły zaprezentować swój talent na Międzynarodowych Targach POLAGRA.

Przypominamy, że w  pierwszym etapie konkursu należało we własnym zakresie przygotować konkursowe pieczywo, stworzyć opis, wykonać fotografię i przesłać je do organizatora, którym jest Ogólnopolskie Stowarzyszenie Przetwórców i Producentów Produktów Ekologicznych „Polska Ekologia”.  Teraz komisja konkursowa z nadesłanych propozycji wybierze trzy najlepsze propozycje KGW. Wybrane koła staną w szranki w pieczeniu na żywo podczas Międzynarodowych Targów POLAGRA, które odbędą się w dniach 27-29 września w Poznaniu. Informacja powinna dotrzeć do laureatów najpóźniej do 19 września.

Według regulaminu  KGW  będą musiały upiec chleb regionalny z danego obszaru np. wypiekany na liściach chrzanu, kapusty z różnymi dodatkami warzywnymi, ziołowymi oraz ciasto drożdżowe z dowolnym nadzieniem i posypką według receptury tradycyjnej, ludowej lub bułeczki, podpłomyki, kukiełki bądź inny rodzaj regionalnych bułek.

Jak zapewniają organizatorzy, piekarnia konkursowa wyposażona będzie we wszystkie potrzebne akcesoria i sprzęt. Na miejscu dostępne będą także wszelkie surowce potrzebne do wypieku pieczywa konkursowego, w tym szeroka gama ekologicznych mąk, ziarna zbóż oraz inne dodatki. Uczestnik będzie miał prawo przywieźć własny zaczątek, naturalny kwas piekarski, gotowy zaczyn, drożdże, mieszankę surowców, będzie miał także prawo przyjechać dzień wcześniej i w piekarni konkursowej przygotować np. podmłodę, ciasto, czy dokarmić naturalny zakwas dzień przed finałem i półprodukty przechować w temperaturze pokojowej, schłodzić w komorze szokowej lub przechować w chłodni.
Jury będzie oceniać walory artystyczne i estetyczne prezentacji. Na podstawie obserwacji stanowiska pracy ocenitakże efektywność, harmonogram pracy, czystość stanowiska. Pod uwagę weźmie ogólny wygląd pieczywa, jego objętość, sprężystość, brak typowych wad, walory jakościowe skórki i  jakość miękiszu.

Jednym z celów konkursu jest powstrzymanie dramatycznego spadku spożycia pieczywa, które na przestrzeni ostatnich 20 lat spadło z  ok. 80 kg do poniżej 40kg na osobę w ciągu  roku. Konkurs ma także  zwiększyć popyt na pieczywo rzemieślnicze.

Nagrody zostaną wręczone laureatom w 29 września 2023 r.  Będą to nagrody pieniężne i rzeczowe:za zajęcie I miejsca o wartości 4500 zł, za zajęcie II o wartości 3500 zł, za zajęcie III miejsca o wartości 2500 zł. Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Robert Telus objął Konkurs Master Baker patronatem honorowym. Polski Związek Kół Gospodyń Wiejskich znalazł się w gronie patronów branżowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *