Co łączy „Piknik jesienny w Pawełkach” i Fundację Banku Pekao S.A.

ŚLĄSKIE Aktualności

W niedzielę 22 października w Szkolnym Schronisku Młodzieżowym naszej miejscowości odbył się „Piknik jesienny w Pawełkach”. Inicjatorem wydarzenia było miejscowe Koło Gospodyń Wiejskich w Pawełkach, które przystąpiło do „Programu Grantowego Wsparcia Kół Gospodyń Wiejskich 2023”uruchomionego przez Fundację Banku Pekao S.A. Dzięki pozyskanej z Fundacji darowiźnie w wysokości 7500 zł zakupiono duży namiot ekspresowy o wymiarach 3×6, 15 kompletów strojów folklorystycznych dla członkiń Koła oraz głośnik mobilny JBL PartyBox 110.Powyższe sprzęty oraz stroje będą służyły miejscowemu KGW do prezentacji podczas dożynek, festynów, wystaw stołów wielkanocnych czy bożonarodzeniowych, itp. i przy organizacji wszelkich okolicznościowych imprez i spotkań.

Ze względu na niekorzystną aurę (ulewny deszcz) impreza odbyła się w pomieszczeniach Schroniska. Zaszczyli nas swoją obecnością: Wójt Gminy Ireneusz Czech wraz z żoną, Ks. Proboszcz Tomasz Hajok z Lubeckiego Sanktuarium, Roman Pielorz przedstawiciel Śląskiej Izby Rolniczej, radni Rady Gminy Kochanowice. Zawitali też do nas mieszkańcy okolicznych wsi, ale co najważniejsze licznie przybyły do Schroniska całe rodziny z Pawełek oraz właściciele działek letniskowych. Wszyscy uczestnicy imprezy mogli pośpiewać z Kochciczankami – grupą śpiewaczą Koła Gospodyń Wiejskich w Kochcicach, natomiast dziećmi zajął się pan animator. Podczas pikniku sprzedawano tradycyjne potrawy polskie i śląskie: żur z maślanki, bigos, krupniok z pajdą chleba i ogórkiem, kiełbasę z grilla oraz częstowano swojskimi ciastami upieczonymi przez członkinie Koła. Dochód ze sprzedaży produktów został przeznaczony na dalsze prace przy odrestaurowaniu najważniejszego zabytku w Pawełkach – drewnianego kościółka Matki Boskiej Fatimskiej. Jesienny Piknik w Pawełkach to jeden z pomysłów jak można integrować się w małych społecznościach i rozbudzać aktywność do kolejnych inicjatyw. Jest to też przykład na podtrzymywanie i upowszechnianie tradycji polskiej, a tym samym i śląskiej, zachowanie starych tradycji, zwyczajów, obrzędów. A wszystko to w trosce o zachowanie naszej lokalnej i narodowej tożsamości.

Na koniec jeszcze raz dziękujemy Fundacji Banku Pekao S.A. za  pozytywne rozpatrzenie wniosku Koła Gospodyń Wiejskich w Pawełkach i przekazanie darowizny na realizację powyższego projektu.

W imieniu Zarządu KGW w Pawełkach Małgorzata Drynda

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *