Kwestują na rzecz zabytkowych nagrobków

Aktualności ŚWIĘTOKRZYSKIE

KGW Klimontowianki (woj. świętokrzyskie) kwestowały wczoraj na rzecz ratowania nagrobków na cmentarzu parafialnym w Klimontowie. Zabytkowy cmentarz został założony w 1843 roku.

– Niemal od początku istnienia naszego koła wspieramy kwestę organizowaną przez Stowarzyszenie na Rzecz Klasztoru Podominikańskiego „Wspólne dobro”. Na rzecz ratowania zabytkowych nagrobków będziemy kwestować także 1 listopada. Prosimy o szczodre datki, zostaną przeznaczone na szczytny cel – mówi Monika Cichoń z KGW Klimontowianki.

Na cmentarzu parafialnym w Klimontowie pochowano 49 powstańców styczniowych zmarłych w lazaretach w Górkach Klimontowskich oraz w Klimontowie rannych w bitwach Rybnicą i Jurkowicami. W czasie I wojny światowej, w latach 1914-1915 w okolicy Klimontowa toczyły się krwawe walki pomiędzy wojskami austriackimi  a rosyjskimi. Kwatera poległych żołnierzy austriackich zachowała się do dziś na cmentarzu parafialnym. W 1917 roku na cmentarzu zostało  pochowanych 76 żołnierzy austro-węgierskich oraz dwóch Rosjan. W kolejnych latach wojny na cmentarz zostało przeniesionych 16 żołnierzy austriackich ekshumowanych z mogił pojedynczych rozrzuconych w okolicach Klimontowa. Na cmentarzu pochowanych jest wielu patriotów z czasów wojen światowych oraz  osób zasłużonych dla miasta. 

W ubiegłym roku kwestarzom udało się zebrać kwotę ponad 7 tys. zł.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *