Cuda z bibuły

Aktualności

Z kolorowych papierków, bibułek i słomki potrafią wykonać  przepiękne ozdoby na choinkę. Nauczyły się zapomnianego rękodzieła  od  swoich mam, teraz chcą przekazać  umiejętność potomnym. Twórczynie ludowe z KGW Kowalanki uczyły wykonywania tradycyjnych ozdób choinkowych na Kiermaszu Bożonarodzeniowym w Dworku Laszczyków w Kielcach.

Koło istnieje od 1964 roku i jest jednym z najdłużej działających w woj. świętokrzyskim. Jego członkiniami są znakomite twórczynie ludowe: Jadwiga Brzoza (przewodnicząca), Stefania Golenia, Jadwiga Betka oraz Wiesława Kulińska.

Wykonywanie ozdób jest pracochłonne, na stworzenie  bibułowej bombki, Pani Jadwidze Brzozie,  nie starcza dnia. Szybciej uporamy się z jeżykami, pajączkami i słomkowo-bibułowymi łańcuchami. Bibułkarstwem Panie zajmują się od dzieciństwa. Najpierw pomagały przygotowywać mamom elementy ozdób, a potem same zaczęły tworzyć swoje dzieła.

Chętnych do udziału w warsztatach, które organizują jest wielu, ponieważ ozdoby są piękne i ekologiczne. Panie zachęcają do tego, aby wzorem naszych przodków, do przygotowania  dekoracji świątecznych angażować wszystkich członków rodziny.

Foto . Kieleckie Starostwo Powiatowe

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *