Zapusty Kurpiowskie w Łysych

Aktualności Kalendarium

Na Zapusty Kurpiowskie zaprasza do Łysych w ostatnią sobotę karnawału Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi. Będzie można obejrzeć widowisko „Idzie zapust”, pokaz obrzędowy„chodzenie z kozą” oraz potańczyć do północy.

Wydarzenie odbędzie się 10 lutegow Gminnym Ośrodku Kultury, Sportu i Rekreacji w Łysychul. Sienkiewicza 46, w godz. 18:30-23:59.

Ostatnie dni karnawału na Kurpiach były obchodzone bardzo hucznie. Organizowano zabawy i potańcówki. W zapusty smażyło się faworki, pączki oraz inne tłuste przysmaki, aby poczęstować nimi przybywających kolędników. Popularne było też chodzenie z kozą, która była odpowiednikiem turonia, bardziej rozpowszechnionego w innych rejonach kraju. Podczas „Zapustów Kurpiowskich w Łysych” będzie można obejrzeć pokaz obrzędowy nawiązujący do tej tradycji. Atrakcją będzie widowisko „Idzie zapust” przygotowane przez Zespół Folklorystyczny Puszcza Zielona działający przy GOKSiR w Łysych. Na zapustachwstąpią utalentowani skrzypkowie z Kurpiowskiej Akademii Smyczkowej oraz rozstrzygnięty zostanie konkurs plastyczny „Hej kolęda, kolęda”.  Po godzinie dwudziestej rozpocznie się huczna zabawa, do której przygrywać będą znakomici muzycy z kapeli Kujawioki z Kujaw, kapeli Jacka Bursy z regionu radomskiego, kapeli Szymona Ropiaka oraz Kurpianki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *