Potańcówka przy dudach

Aktualności

Na „Potańcówkę przy dudach” zaprasza w najbliższą sobotę do Jeleśni Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi. Podczas wydarzenia tradycyjne przysmaki będą serwowały koła gospodyń wiejskich. Wstęp jest bezpłatny.

Jeleśnia to rozległa wieś leżąca w województwie śląskim, w północnej części Beskidu Żywieckiego. W najbliższą sobotę odbędzie się tam wyjątkowa potańcówka, na której zagrają dudy.

Dudy żywieckie to przepiękny i nieco zapomniany instrument, którego sposób wytwarzania oraz umiejętność gry, zostały wpisane na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego.Ze względu na nietrwałe materiały, z których je wykonywano (skóra zwierzęca, drewno, trzcina) bardzo niewiele dawnych instrumentów z tej grupy zachowało się do naszych czasów. Najstarsze w Polsce egzemplarze pochodzą z XIX wieku.

Już 13 kwietnia w Starej Karczmie w Jeleśni do tańca zagrają: Kapela Ochodzita oraz Skład Niearchaiczny. Wcześniej będzie można wziąć udział w warsztatach śpiewu i tańca góralskiego, które odbędą się w tutejszym Gminnym Ośrodku Kultury. Podczas wydarzenia będzie można także skosztować  tradycyjnych smaków regionu przygotowanych przez koła gospodyń wiejskich.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *