Matka jako muza

Aktualności

Osoba niosąca ukojenie, wsparcie, dająca bezpieczeństwo i bezwarunkową miłość -Matka. Od wieków artyści stawiają ją na piedestale. Prezentujemy dzieła, stworzone przez wybitnych twórców, którzy  pokazują Matki jako bohaterki dnia codziennego: zapracowane, czuwające, troskliwe, kochające, lecz także cierpiące po stracie synów poległych w patriotycznych zrywach.


Kobieta opiekująca się dzieckiem podczas żniw- to jedno z najpiękniejszych zdjęć znakomitego fotografika, twórcy Kieleckiej Szkoły Krajobrazu, Pawła Pierścińskiego.

Druga fotografia tego autora prezentująca starszą kobietę wśród łanów pszenicy zatytułowana jest „Matka”. Zdjęcia pochodzą ze zbiorów Muzeum Wsi Kieleckiej.

Obraz„Macierzyństwo” to dzieło Stanisława Wyspiańskiego.Przedstawia jego żonę, Teofilę, karmiącą najmłodszego syna,Stanisława. Matce towarzyszy córka Helena, którą artysta namalował dwukrotnie -z profilu i en face. Wyspiański wiele razy w swoich pracach przywoływał motyw kobiety z dzieckiem.Czy jego zafascynowanie tym motywem wynika z faktu, że sam wcześnie stracił matkę? – zastanawiają się biografowie artysty.

Autorem obrazów „Troskliwa matka”oraz„Kobieta ze śpiącym dzieckiem”, jest Wincenty Wodzinowski, piewca uroków podkrakowskich wsi. Był wielkim patriotą, legionistą i jednym z najlepszych uczniów Jana Matejki.

Czułą opiekę nad potomstwem w czasie pracy w polu przedstawił na obrazie „Żniwa”Włodzimierz Tetmajer. Ten wybitny artysta, społecznik i patriota ożenił się z Anną Mikołajczykówną, córką chłopa z Bronowic, gdzie zamieszkali w drewnianym, krytym strzechą domu.

Główną bohaterką dzieła „Polonia na pobojowisku” Artura Grottgera jest matka cierpiąca po śmierci syna powstańca. Jej bolesna strata budzi skojarzenia z pietą, czyli przedstawieniem Matki Boskiej i spoczywającego na jej kolanach martwego Jezusa.

Z okazji Dnia Matki życzymy Wam kochane Mamy siły, zdrowia i radości, aby każdy dzień oddawał Wam dobro, którym obdarzacie bliskich. Bądźcie szczęśliwe i kochane.

Redakcja portalu Polskiego Związku Kół Gospodyń Wiejskich

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *