Pyszny dżem z sosnowych szyszek

Aktualności ŚWIĘTOKRZYSKIE

Trzy koła gospodyń wiejskich znalazły się w gronie laureatów Finału Konkursu „Nasze Kulinarne Dziedzictwo – Smaki Regionów” w woj. świętokrzyskim. KGW Bebelno zdobyło pierwsze miejsce za dżem z sosnowych szyszek.

Do tegorocznej edycji konkursu w województwie świętokrzyskim zgłoszono 35 produktów regionalnych, do konkursu zakwalifikowało się 32, a nagrodzono 11 produktów. W jednej z  kategorii pierwsze miejsce zajął dżem z sosnowych szyszek, przygotowany przez KGW Bebelno.

Beata Kozieł, która upichciła nagrodzony rarytas, zdradziła nam przepis. – Należy zebrać zielone szyszki sosny, obrać z szypułek i opłukać.Następnie wkładamy je do garnka i zalewamy wodą. Na kilogram szyszek potrzebujemy litr wody i kilogram cukru. Można dodać sok z cytryny, który polepszy smak. Całość gotujemy około 40 minut i odstawiamy na noc. Czynność należy powtórzyć następnego dnia. Dżem pasuje także jako dodatek do mięs i serów.

Nagrodzony dżem oprócz tego, że jest smaczny, ma także właściwości lecznicze, o czym zapewniła Małgorzata Giec, przewodnicząca koła.- Pomaga szczególnie przy leczeniu schorzeń dróg oddechowych – podkreśliła.

W gronie laureatów konkursu znalazły się także KGW Sadłowice (sadłowskienadzianko jaglane z kaszy gierczyckiej)  oraz KGW  Małyszyniec (farsz z karpia małyszyńskiego).

Serdecznie gratulujemy !

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *