Polski Związek Kół Gospodyń Wiejskich na Warsztatach WE Lead Food

Aktualności

Polski Związek Kół Gospodyń Wiejskich na zaproszenie Instytutu Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności miał zaszczyt uczestniczyć w wyjątkowym wydarzeniu, jakim były warsztaty WE Lead Food, które odbyły się 11 czerwca w Warszawie. Spotkanie to cieszyło się ogromnym zainteresowaniem uczestniczek reprezentujących różnorodne środowiska – od biznesu, poprzez globalne marki, instytuty naukowe, aż po ambasadę Francji. Organizatorem warsztatów WE Lead Food w Polsce jest Instytut Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności, strategiczny partner sieci EIT Food.

Warsztaty WE Lead Food to flagowa i jedna z najbardziej prestiżowych inicjatyw w ramach programu Europejskiej Wspólnoty Wiedzy i Innowacji w obszarze żywności – EIT Food. Organizatorem warsztatów w Polsce jest Instytut Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności, strategiczny partner sieci EIT Food. Celem tych spotkań jest budowa międzynarodowej społeczności liderek wspierających się w działaniach na rzecz zdrowego, bezpiecznego i zrównoważonego systemu żywności. Uczestniczki warsztatów dzieliły się swoimi doświadczeniami, inspirowały się wzajemnie i otwierały na nowe możliwości rozwoju.

Spotkanie otworzyła Shima Barakat – liderka programu WE Lead Food, która podkreślała, że to system wymaga naprawy, a nie kobiety. Następnie uczestniczki poznały inspirujące historie kobiet, takich jak Agnieszka Ziółek (CEO marki wegańskiego obuwia Agazi), Monika Gaszyńska (założycielka start-upu SERio z roślinnymi alternatywami sera) oraz dr hab. Monika Stanny (dyrektorka Instytutu Rozwoju Wsi i Rolnictwa PAN). Każda z nich opowiedziała swoją podróż do miejsca, w którym się teraz znajduje, podkreślając determinację, potrzebę spełnienia i odwagę wyjścia ze swojej strefy komfortu.

Pod okiem mentorek Olgi Kołdej i Izabeli Sałamachy, uczestniczki pracowały nad wyznaczaniem celów i planowaniem ich osiągnięcia, zastanawiając się, jak otworzyć się na nowe możliwości, jakie daje przynależność do unikalnej sieci współpracy kobiet z sektora rolno-spożywczego. Spotkanie zakończyła sesja networkingowa prowadzona przez Tatianę Frémond, podczas której uczestniczki w grupach przygotowywały kulinarne wariacje na temat croissantów.

Wielu uczestniczek wyraziło swoje pozytywne wrażenia z udziału w warsztatach. Dr hab. Monika Stanny podkreśliła, że inicjatywy takie jak WE Lead Food pozwalają pokonywać kulturowo narzucane bariery i budować sieci współpracy kobiet z branży rolno-spożywczej. Bożena Bochenek z Ambasady Francji w Polsce stwierdziła, że kobiety są gotowe, by walczyć o swoje miejsce na zasadzie partnerstwa, a nie rywalizacji. Inne uczestniczki, takie jak Ania Zbyszewska-Hryniewicz i Gabriela Żurawska, wyraziły zadowolenie z możliwości inspirowania się i budowania wspólnoty wspierających się kobiet.

Warsztaty WE Lead Food były nie tylko okazją do dzielenia się wiedzą i doświadczeniami, ale także do budowania silnych więzi między uczestniczkami. Polski Związek Kół Gospodyń Wiejskich jest dumny, że mógł być częścią tego inspirującego wydarzenia, które pokazało, jak ważną rolę odgrywają kobiety w transformacji systemu żywności.

Dziękujemy wszystkim organizatorom i uczestniczkom za niezapomniane doświadczenie i liczymy na dalszą współpracę w przyszłości!

Zdjęcia: #WELeadFood, Instytut Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności, strategiczny partner sieci EIT Food, Polska Akademia Nauk Olsztyn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *