Maturzyści pochodzący ze wsi i małych miejscowości mogą aplikować o stypendium pomostowe w wysokości 10 tys. złotych na I rok studiów w ramach programu: „Stypendia Pomostowe”. Rekrutacja trwa do końca sierpnia.
Aby ubiegać się o stypendium w 23. edycji programu (2024/2025) należy:
- ukończyć liceum, technikum lub szkołę branżową II stopnia i zdać maturę w bieżącym roku (2024);
- zostać przyjętym na I rok dziennych studiów I stopnia lub I rok dziennych jednolitych studiów magisterskich;
- pochodzić ze wsi lub miasta do 20 tysięcy mieszkańców;
- pochodzić z rodziny, której dochód na osobę nie przekracza 2 969 zł brutto (Jeśli członkiem rodziny jest dziecko legitymujące się orzeczeniem o niepełnosprawności lub stopniu niepełnosprawności, do dochodu nie wlicza się zasiłku pielęgnacyjnego i dodatku pielęgnacyjnego otrzymywanych w związku z tą niepełnosprawnością);
- osiągać dobre wyniki w nauce, tzn. min. 100 punktów na maturze (Liczbę punktów oblicz sam/a, stosując Algorytm: https://www.stypendia-pomostowe.pl/stypendia-i-staze-krajowe/stypendia-na-i-rok/algorytm/)
Oprócz powyższych wymagań, kandydaci powinni spełniać jeden z następujących warunków:
- być finalistą/finalistką ogólnopolskiej olimpiady przedmiotowej w szkole ponadpodstawowej (wykaz olimpiad: https://www.stypendia-pomostowe.pl/wp-content/uploads/2024/04/Wykaz-olimpiad-przedmiotowych_XXIII-PSP.pdf)
- być członkiem rodziny wielodzietnej (3+)* lub wychowankiem rodziny zastępczej bądź państwowego domu dziecka; (Rodzina wielodzietna posiada trójkę (lub więcej) dzieci, które jeszcze nie osiągnęły wieku szkolnego lub uczą się/studiują stacjonarnie.)
- posiadać rekomendację lokalnej organizacji pozarządowej (lista organizacji pozarządowych: https://www.stypendia-pomostowe.pl/wp-content/uploads/2024/07/Lista-NGO-XXIII-edycji-PSP-24_25.pdf
Stypendysta pomostowy/stypendystka pomostowa, poza stypendium o wartości 10 000 złotych, przekazywanym ratami przez 10 miesięcy, otrzymuje dostęp do oferty rozwojowej Programu. To oznacza, że może uczestniczyć w warsztatach, szkoleniach i konferencjach rozwijających kompetencje miękkie oraz umiejętności niezbędne w późniejszej karierze zawodowej.
Kandydat do stypendium spełniający warunki określone w § 3, po przyjęciu na studia, wypełnia wniosek online na stronie www.stypendia-pomostowe.pl. UWAGA! Aplikacja internetowa jest aktywna do 20 sierpnia 2024 r., do godziny 16.00. Wydrukowany z systemu wniosek wraz z wszystkimi wymaganymi załącznikami powinien zostać przesłany do Fundacji Edukacyjnej Przedsiębiorczości, w nieprzekraczalnym terminie do 30 sierpnia 2024 r. FEP ma prawo żądać uzupełnienia dokumentów potwierdzających dane zawarte we wniosku. Żądania takie będą zgłaszane e-mailem lub sms-em. Kandydat jest zobowiązany do niezwłocznego dostarczenia potrzebnych dokumentów w terminie podanym w korespondencji mailowej lub w sms.
Na stronie:https://www.stypendia-pomostowe.pl/ znajdują się odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania oraz Przewodnik pomocny przy składaniu wniosku oraz Regulamin.
Program Stypendiów Pomostowych zainicjowano w 2002 roku przez Polsko-Amerykańską Fundację Wolności. Od tamtego czasu zarządza nim Fundacja Edukacyjna Przedsiębiorczości. Jest jednym z największych pozarządowych programów stypendialnych w Polsce. Dotychczas, w ramach programu, przyznano blisko 27 500 różnego rodzaju stypendiów, w tym prawie 19 000 na pierwszy rok studiów. Partnerzy na cel wsparcia młodzieży przeznaczyli ponad 142,5 milionów złotych.