Mimo , że działają zaledwie od roku, już zostały liderkami programu ekoGospodynie. Rozmawiamy z Katarzyną Kozioł i Renatą Guzik Bacia z KGW Korczyna (woj. małopolskie).
Jesteście liderkami programu ekoGospodynie. Ile ton elektrośmieci i w jakim czasie udało się Wam zebrać?
Katarzyna Kozioł: – O programie ekoGospodynie dowiedziałyśmy się podczas Ogólnopolskiego Forum Kół Gospodyń Wiejskich, które odbyło się 26 lipca w Kielcach. Dostrzegłyśmy potencjał programu, który bardzo nas zmotywował do działania.Już w drodze powrotnej zForum podjęłyśmy decyzję o ubieganie się o tytuł liderek programu. I tak30 lipca, zgodnie z wytycznymi, zadeklarowałyśmy do Polskiego Związku KGW chęć udziału w programie i podpisałyśmy umowę z firmą RemondisElectrorecycling Sp. z .o. równolegle ogłaszając wśród lokalnej społeczności pierwszązbiórkę elektroodpadów.Narzuciłyśmy sobie bardzo krótki termin, zakończenie zbiórki wyznaczyłyśmy na dzień 9 sierpnia. W ciągu niespełna 10 dni udało nam się zebrać elektroodpady o łącznej wadzeniemal 3000 kg. Jest to waga potwierdzona przez odbiorcę elektroodpadów.
Zdradźcie w jaki sposób przekonałyście lokalną społeczność do oddawania elektrośmieci?
Renata Guzik Bacia: :- Ogłaszając na profilu społecznościowym Koła Gospodyń Wiejskich Korczyna zbiórkę elektroodpadów zamieściłyśmy plakat informujący o akcji i jej zasadach: kto organizuje zbiórkę, w jakim terminie, co zbieramy, gdzie zbieramy a przede wszystkim w jakim celu zbieramy i najważniejsze, że TO SIĘ OPŁACA. Stworzyłyśmy mieszkańcom możliwość oddawania elektrośmieci, pozbycia się w prosty sposób zalegających elektroodpadów. Efektywna była też edukacja mieszkańców, informacja jak ważna dla środowiska jest ta akcja. Natychmiast posypały się komentarze od lokalnej społeczności z gratulacjami za pozytywne działania. Gratulowano zarówno pomysłu jak i jego wykonania. Ugruntowała się nasza MISJA – WIZJA- STRATEGIA, które będą nam towarzyszyć przez cały czas, tak jak program ekoGospodynie- czyli bezterminowo.
Co było najtrudniejsze w tym zadaniu?
Katarzyna Kozioł: -W czasie przeprowadzanej pierwszej zbiórki elektroodpadów nie napotkałyśmy żadnych trudności. Zarówno podpisanie umowy jak i zbiórka oraz organizacja odbioru zgłoszonych odpadów przebiegły bardzo sprawnie. Współpraca z Firmą RemondisElectrorecycling w zakresie pierwszej zbiórki przebiegła bez zastrzeżeń. Mamy nadzieję, że kolejne zbiórki które będziemy cyklicznie organizować będą przebiegać analogicznie do pierwszej.
Czy warto brać udział w e programie ekoGospodynie? Jakie profity czekają na KGW w związku z tą aktywnością?
Renata Guzik Bacia :– Z pełną satysfakcją potwierdzamy, iż warto brać udział w programie ekoGospodynie. W związku z tą aktywnością KGW pozyskuje dofinansowanie na statutową działalność. Udział w programie to korzyść dla nas, lecz także dla środowiska.
Czy to jedyny ekologiczny projekt, w który się zaangażowałyście?
Renata Guzik Bacia : – Jesteśmy “młodym” Kołem Gospodyń Wiejskich. Nasza działalność rozpoczęła się niespełna rok temu. Nasze pierwsze zaangażowanie w projekt o tematyce ekologicznej miało miejsce w czerwcu tego roku, w organizowanym przez Urząd Gminy Biecz “pikniku ekologicznym”.Ponadto uczestniczymy również w programie “Czyste Sołectwo” którego celem jest także zbiórka elektroodpadów a dofinansowanie pomoże potrzebom naszego sołectwa.
Wizytówka Koła Gospodyń Wiejskich Korczyna
Międzypokoleniowe Koło Gospodyń Wiejskich Korczyna powstało z początkiem 2023 roku. W tym samym roku Koło dokonało wpisu do Krajowego Rejestru KGW prowadzonego przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.Dziś liczy 21 członków.
Nasza organizacja jest ostoją folkloru, kultywuje się tu dawne obrzędy i zwyczaje. Podejmujemy szereg działań na rzecz lokalnej społeczności. Aktywnie uczestniczymy w życiu społecznym i kulturalnym gminy, powiatu i województwa.
W ciągu roku z udziałem naszego Koła organizowane są różne wydarzenia: pikniki ekologiczne, imprezy dobroczynne, dzień dziecka, Kromer Festival, letnie seanse kinowe, potańcówki, dożynki gminne, jarmarki Wielkanocne, Bożonarodzeniowe i wiele innych towarzyszących świątecznych wydarzeń oraz jarmarków kulturalnych np. Jarmark Św. Piotra i Pawła. Bierzemy również czynny udział w uroczystościach świeckich i kościelnych urozmaicając je występami, prezentacjami dorobku oraz organizując zaplecze kulinarne. Nasze KGW współpracuje z samorządem powiatowym, gminnym i lokalnym, Gminnym Ośrodkiem Kultury w Bieczu, z Zespołami Szkolnymi, Parafią oraz Ochotniczymi Strażami Pożarniczymi.
Tak szeroka i aktywna działalność jest możliwa, bo grupę tworzą kobiety prospołeczne z urodzenia, obdarzone licznymi talentami, chętnie poświęcające swój wolny czas, mające drugi dom w szeregach Koła. Nie bez znaczenia jest również wsparcie licznych sympatyków, dobroczyńców Koła i społeczności lokalnej.
Liderki KGW Korczyna w dniu 26.07uczestniczyły w I Ogólnopolskim Forum Polskiego Związku Kół Gospodyń Wiejskich w Tokarni koło Kielc gdzie otrzymały nominację i zostały powołane do Struktur PZKGW jako koordynatorki powiatowe
PRZYZNANE NAGRODY, WYRÓŻNIENIA, REKOMENDACJE:
W 2024 roku Koło ma na swoim koncie w kategorii Koło Gospodyń Wiejskich I miejsce w ogólnopolskim plebiscycie Mistrzowie AGRO 2024 na szczeblu powiatowym.
IV miejsce na szczeblu wojewódzkim w kategorii Koło Gospodyń Wiejskich w ogólnopolskim plebiscycie Mistrzowie AGRO 2024 organizowanym przez Małopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego.
Kwalifikacja do I etapu IX edycji Konkursu Kulinarnego dla Kół Gospodyń Wiejskich pn. „Bitwa Regionów” organizowanego przez Małopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego.
Nagroda specjalna Dyrektora MODR w wojewódzkiej „Bitwie Regionów” podczas dni Jeziora Rożnowskiego w Gródku nad Dunajcem organizowanej przez Małopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego.