Maraton Pisania Listów to największa na świecie akcja na rzecz praw człowieka. Miliony ludzi na całym świecie jednoczą siły, żeby poprzez listy upomnieć się o osoby, których prawa są łamane.
Na czym polega akcja?
Podczas Maratonu Pisania Listów piszemy listy do odpowiednich władz w obronie osób, których prawa człowieka zostały złamane: zostały niesłusznie skazane, doświadczyły tortur, pozbawiono je kontaktu z rodziną, zostały uwięzione tylko dlatego, że działały w słusznej sprawie. W ramach akcji można także napisać list solidarnościowy do wybranego więźnia sumienia.
Działając w ramach Maratonu Pisania Listów można dokonać realnej zmiany czyjegoś życia. W zeszłym roku w Polsce napisano łącznie 183 838 listów, a na całym świecie podjęto aż 5 828 323 akcje.
Maraton odbywa się co roku w okolicach 10 grudnia, kiedy obchodzimy Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka. W tym roku zaczynamy 26 listopada a kończymy 10 grudnia. W akcji może wziąć udział każdy z nas – organizując wydarzenie maratonowe lub samodzielnie pisząc listy.
W czyjej obronie można stanąć w tym roku?
W czasie tegorocznej edycji można napisać w sprawie: Marii Kalesnikawej, aktywistki politycznej z Białorusi, Manahel al-Otaibi obrończyni praw kobiet z Arabii Saudyjskiej, obrońców i obrończyń ziem Wetʼsuwetʼen w Kanadzie, Joela Paredesa, postrzelonego w twarz podczas pokojowej demonstracji w Argentynie, Neth Nahary, skazanej za skrytykowanie prezydenta Angoli na swoim kanale na TikToku, Kjung Seok Parka walczącego o prawa osób z niepełnosprawnościami w Korei Południowej, Okby Haszada, egipskiego studenta, przetrzymywanego w areszcie w odwecie za działalność brata na rzecz praw człowieka, Şebnem Korur Fincancı, nękanej przez władze tureckiej aktywistki walczącej o wyeliminowanie tortur oraz Dang Dinh Bacha, prawnika z Wietnamu prześladowanemu przez władze za swoje działania na rzecz środowiska i klimatu.
Jak zorganizować Maraton?
W telegraficznym skrócie:
- zarejestruj swoją grupę na stronie https://maraton.amnesty.org.pl/;
- wybierz miejsca, gdzie będziecie pisać list;
- skompletuj materiały maratonowe: znajdziesz je w sekcji Materiały po zalogowaniu/zarejestrowaniu się na stronie;
- pamiętaj o promocji wydarzenia i zaproszeniu wielu osób;
- napisane listy wyślij do właściwych władz (adresy znajdziesz w kartach postaci i wzorach listów).
Więcej o tym, jak zorganizować Maraton, w tym jak zebrać fundusze na znaczki, jak dobrze rozplanować działania, jak rozpromować wydarzenie, znajdziesz w Podręczniku Organizatora_ki.
Jak jeszcze można zaangażować się w Maraton Pisania Listów?
Jest wiele sposobów, aby zaangażować się w Maraton w innej formie. Można:
- wpłacić darowiznę za pośrednictwem strony internetowej – kupić symboliczny znaczek,
- podpisać petycję w sprawach tegorocznych bohaterów i bohaterek,
- udostępnić informacje w social mediach, do znajomych i bliskich, aby dołączyli do Maratonu.