Od nowego roku gminy będą miały obowiązek przyjmowania odpadów tekstylnych. Bezpłatny webinar „Modna gmina” pomoże przygotować się do nowego obowiązku.
Od 1 stycznia 2025 r. na każdą gminę zostaje nałożony ustawowy obowiązek segregacji odpadów tekstylnych i odzieży (art. 14 ustawy z dnia 19 lipca 2019 r. o zmianie ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2019 r., poz. 1579). Oznacza to, że od nowego roku, gminy będą zobowiązane do przyjmowania odpadów tekstylnych i odzieży w tzw. punktach selektywnego zbierania odpadów komunalnych.
Bezpłatny webinar „Modna gmina”, który odbędzie się 19 grudnia (w godz. 11.00-13.00) skierowany jest do przedstawicieli jednostek samorządu terytorialnego, urzędów miast, gmin, burmistrzów, wójtów, sołtysów, ośrodki kultury, Centrów Aktywności Lokalnej, Centrów Usług Społecznych, bibliotek publicznych, Domów Seniora, szkół, świetlic i innych podmiotów niepublicznych i prywatnych, zainteresowanych przedmiotem webinaru.
Nie jest konieczna rejestracja, poniżej link do webinaru (ilość miejsc jest jednak ograniczona):
https://meet.google.com/cah-iizt-nsp
Jak zapewniają organizatorzy, jest to pierwszy tego typu webinar, dzięki któremu gminy mogą wypracować pozycję lidera Zrównoważonego Rozwoju w obszarze odzieżowo tekstylnym.
Harmonogram wystąpień prelegentów:
- Wiesław Wójcik – Wprowadzenie w zagadnienia Zrównoważonej Mody w kontekście potrzeb gmin (GOZ i ESG)
- Marcin Jabłoński- Klaster Zrównoważonej Mody: „Konsolidacja interesariuszy Zrównoważonej Mody”
- Agnieszka Wąsowska- Fashion Revolution: „Obowiązek selektywnej zbiórki tekstyliów- wymóg czy szansa na wielopłaszczyznowy rozwój i promocję gminy?”
- Iwona Kowalczuk Urząd Miasta Opole- ReButik: „Drugi obieg-pierwszy wybór”
- Łukasz Sobol- Kompas ESG: „Moda na porządek w szafie”: Tekstylne wyzwanie dla gmin i samorządów”
- Zuzanna Hazubska- Pełnomocnik Min. Nauki ds. polityki naukowej Państwa: „Wprowadzanie praktyk Zrównoważonej Mody do jednostek oświaty”
- Beata Wróblewska- Urząd Gminy Redzikowo: „Dobre praktyki gmin w duchu pobudzania GOZ Zrównoważonej Mody”
- Anna Klimczewska- Producentka TVN: „Włączanie liderów środowisk jako ambasadorów Zrównoważonej Mody”
- Marzena Wronkiewicz- Dotacje, fundusze, pozyskiwanie środków: „Skąd wziąć finansowanie rozwoju Zrównoważonej Mody w Twojej gminie?”
- Wiesław Wójcik. Podsumowanie: „Możliwości gotowych modułowych rozwiązań GOZ dla ośrodków i jednostek gminnych oraz sołeckich”
Polacy co roku wyrzucają 2,5 mln ton tekstyliów, których stopień powtórnego wykorzystania jest zastraszająco niski. Od 1 stycznia 2025 r. wchodzi obowiązek dla gmin selektywnej zbiórki min. ubrań i tekstyliów. Jest to nie tylko problem, ale także nowe możliwości.
Na szkoleniu będzie można uzyskać wiedzę o sprawdzonych, prekursorskich metodach i znakomitych praktykach przywracania odzieży do nowego życia, aktywizując mieszkańców do wymian oraz uczenia się naprawy, przerabiania czy artystycznych umiejętności tworzenia z zapomnianych ubrań atrakcyjnych i unikatowych strojów. Webinar upowszechnia sprawdzone rozwiązania i korzyści z uruchamiania przez gminy szeregu działań pobudzających przywracanie odzieży do obrotu, jako osi animującej GOZ w tej dziedzinie. Zostaną zaprezentowane metody lepszego wykorzystania odzieży zalegającej w szafach i często wyrzucanej, min. przez efektywne inicjatywy zbiorowe w tym praktyczną naukę upcyclingu ubrań, wciągające formy wymian odzieży itd. Obok powyższych oczywistych korzyści realizują się przy okazji inne wartości dodane: tworzenie więzi społecznych i pokoleniowych, zagospodarowanie wolnego czasu, pobudzanie działalności gospodarczej, wyrównywanie szans min. dla kobiet (np. takich, które nie mogą podjąć regularnej pracy albo są w wieku, w którym trudniej znaleźć prace itp.), wreszcie po korzyści terapeutyczne, balans „life-work”, kultywowanie wymierających zawodów, możliwości wywierania korzystnego wpływu, raportowanie ESG i wiele innych.
Źródło. Materiał nadesłany do redakcji portalu