Jemioła na Boże Narodzenie

Aktualności

Pocałunek pod jemiołą miał gwarantować trwały związek. Wieszana pod powałą lub w drzwiach strzegła przed złodziejami, wrogami i złymi mocami, a domownikom zapewniała dostatek. Jemioła to jeden z symboli Świąt Bożego Narodzenia.

Związany ze świętami Bożego Narodzenia zwyczaj wieszania jemioły u sufitu, aby móc bezkarnie pocałować wybrankę  przybył do nas z XVII – wiecznej Anglii, lecz jemioła czczona była już przez celtyckich druidów.

W kulturze celtyckiej przypisywano jej magiczne właściwości, a to dlatego, że rośnie i owocuje w zimie, a miejscem jej bytowania są drzewa pozbawione liści. Wówczas tylko druidowie ubrani na biało mogli ją ścinać i to za pomocą złotego sierpa. Tak opisał tę czynność Pliniusz Starszy: (..) Kapłan biało ubrany wstępuje na drzewo, zrzyna jemiołę złotym sierpem i spuszcza na białą płachtę. (…) Te gody grudniowe znane były nie tylko kieltom (celtom – przyp. red.); spotykamy je także u giermanów jako Julfest i u Słowian jako Kolędę”.

Magicznej mocy przysparza jemiole także jej wyjątkowa  lokacja – rośnie bowiem pomiędzy ziemią a niebem, na granicy sacrum i profanum. Wierzono zatem, że umożliwia kontakt między sferą boską i ludzką.

Chrześcijanie porównywali ją do rajskiego drzewa życia: „(…) ta zieleń jest drzewem żywota, rosnącem już w raju, symbolem widomym owej życiodawczej siły słońca, która na ziemi wszystko do wzrostu i życia pobudza” – pisał w publikacji „Jemioła” botanik Józef Rostafiński. 

Napój z niej uważany był  za skuteczny afrodyzjak, była zatem symbolem płodności. Dlatego też pod jemiołą gromadziły się te panny młode, które pragnęły licznego potomstwa.

Do dziś przetrwał zwyczaj całowania się pod jemiołą. Liczba pocałunków musi być jednak zgodna z liczbą owoców znajdujących się na gałęziach. Po każdym pocałunku owoc powinien zostać zerwany, tak więc miłosna moc jemioły nie jest nieskończona.

Według tradycji, jemioły nie należy wyrzucać tuż  po świętach. Najlepiej je ususzyć i przechowywać przez cały rok do następnych świąt lub ostatecznie spalić w święto Trzech Króli (6 stycznia). Jeśli nie zastosujemy się do tej rady, związki par, które całowały się pod jemiołą czeka wielka kłótnia i rozstanie.