Ruszył nabór w otwartym konkursie ofert w ramach programu wieloletniego na rzecz Osób Starszych „Aktywni+” na lata 2021-2025 – Edycja 2025. Termin składania ofert upływa 31 stycznia 2025 roku.
Głównym celem Programu jest zwiększenie uczestnictwa osób starszych we wszystkich dziedzinach życia społecznego poprzez wspieranie aktywności organizacji pozarządowych działających na rzecz seniorów.
Cel główny Programu będzie realizowany przez cele szczegółowe:
- wzrost zaangażowania osób starszych w kontakty społeczne poprzez wzbogacenie oferty zagospodarowania ich czasu wolnego;
- zwiększenie zaangażowania osób starszych w procesy partycypacyjne zachodzące w życiu publicznym;
- podnoszenie kompetencji cyfrowych seniorów oraz kształtowanie postaw sprzyjających wykorzystywaniu nowych technologii w życiu codziennym;
- budowanie pozytywnego wizerunku starości i starzenia się oraz rozwijanie kompetencji społecznych (wiedzy, umiejętności, postaw) wobec starości u osób w każdym wieku.
Oferty mogą składaćorganizacje pozarządowe, o których mowa w art. 3 ust. 2 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz. U. z 2024 r. poz. 1491), zwanej dalej „UDPP” oraz podmioty wymienione w art. 3 ust. 3 UDPP,
Oferty można składać na realizację zadań publicznych w ramach 4 priorytetów:
- Aktywność społeczna, która obejmuje działania mające na celu: zwiększenie udziału osób starszych w aktywnych formach spędzania czasu wolnego, wspieranie seniorów mniej samodzielnych i ich otoczenia w miejscu zamieszkania, rozwijanie wolontariatu osób starszych w środowisku lokalnym oraz wzrost zainteresowania i zaangażowania osób starszych w obszarze rynku pracy.
- Partycypacja społeczna, która przyczynia się do wzmocnienia samoorganizacji środowiska osób starszych oraz zwiększenia wpływu osób starszych na decyzje dotyczące warunków życia obywateli.
- Włączenie cyfrowe obejmujące działania na rzecz zwiększania umiejętności posługiwania się nowoczesnymi technologiami i korzystania z nowych mediów przez osoby starsze, a także upowszechnianie i wdrażanie rozwiązań technologicznych sprzyjających włączaniu społecznemu oraz bezpiecznemu funkcjonowaniu osób starszych.
- Przygotowanie do starości realizowane poprzez wzmacnianie trwałych relacji międzypokoleniowych, kształtowanie empatycznych postaw wobec osób starszych oraz upowszechnianie pozytywnego wizerunku osób starszych, a także zwiększanie bezpieczeństwa osób starszych.
Przedmiotem dofinansowania mogą być następujące koszty:
- merytoryczne związane z uczestnictwem beneficjentów ostatecznych w zadaniach oraz koszty promocji;
- koszty administracyjne, które mogą stanowić łącznie do 20% wartości dotacji,
Zadania będą realizowane na podstawie umów jednorocznych w terminie
od dnia 1 marca 2025 r. do dnia 31 grudnia 2025 r.
Wysokość dotacji, o którą mogą ubiegać się Oferenci wynosi od 25.000 zł do 250.000 zł.
Podmioty składające ofertę są zobowiązane do przedstawienia wkładu własnego w wysokości co najmniej 10% wartości dotacji. Za wkład własny uznaje się wkład finansowy lub wkład osobowy lub kompilację tych wkładów.
Uprawniony podmiot może złożyć jedną ofertę w ramach ogłoszonego konkursu.
Termin składania ofert: od 31 grudnia 2024 r. do 31 stycznia 2025 r.
Ofertę należy złożyć wyłącznie w wersji elektronicznej wypełnioną w Generatorze Ofert. Generator Ofert jest dostępny na stronie internetowejgenerator.senior.gov.pl
Ofertę należy wypełnić w języku polskim i przesłać poprzez Generator Ofert do końca 31 stycznia 2025 r.
Oferty zostaną ocenione przez Komisję konkursową oraz co najmniej dwóch niezależnych ekspertów.Na podstawie ww. ocen stworzona zostanie lista rankingowa.
Szczegółowy zakres konkursu, warunki, jakie musi spełnić podmiot przystępujący do konkursu, sposób przygotowania oferty oraz wymagane załączniki, szczegółowe zasady przyznawania dotacji oraz tryb i kryteria stosowane przy wyborze ofert, a także warunki realizacji zadań zostały opisane w Programie oraz Regulaminie, które są dostępne na stronie internetowej https://www.gov.pl/web/premier.
Wszystkie oferty złożone w konkursie składane są za pośrednictwem Generatora Ofert.Ogłoszenie wyników konkursu nastąpi niezwłocznie po dokonaniu oceny ofert i podjęciu decyzji przez Ministra do spraw polityki senioralnej w terminie do 1 marca 2025 r.
Informacje na temat konkursu można uzyskać pod numerami telefonów:
880 572 162 oraz 539 404 854 od poniedziałku do piątku w godzinach 9:00 – 15:00.
Źródło. https://www.gov.pl/web/premier