Narodowy Instytut Dziedzictwa zachęcaspołeczności i organizacje pozarządowe, aby starały się o wpisanie lokalnych tradycji na Krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Dzięki temu zostaną one zachowane dla przyszłych pokoleń.
Przypomnijmy, że w lutym tego roku na listę została wpisana tradycja Wigilii Dnia Bożego Narodzenia. Teraz czynione są starania, aby znalazła się ona na liście dziedzictwa ludzkość UNESCO. Wpis na Krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego pozwala zachować i promować unikatowe tradycje, obrzędy, rzemiosło czy sztuki widowiskowe. Podkreśla to nie tylko ich wartość, ale także daje szansę na dalszą ochronę i przekazanie przyszłym pokoleniom.
Co zrobić, aby dany element znalazł się na Krajowej liście?
Najpierw należy zidentyfikować zjawisko w danej wspólnocie lub społeczności, przeprowadzić konsultacje społeczne, na których zostanie wybrany przedstawiciel i będzie działał w imieniu tej grupy. Wpis dokonywany jest na wniosek grup, wspólnot oraz organizacji pozarządowych, w uzasadnionych przypadkach na wniosek jednostki, zawsze związanej z daną wspólnotą.
Kolejnym krokiem jest przygotowanie wniosku, który powinien zawierać opis tradycji, jej znaczenie, plan ochrony oraz odpowiednią dokumentację.
Wypełniony wniosek i zebraną dokumentację trzeba złożyć papierowo w dwóch jednobrzmiących egzemplarzach w formie papierowej i elektronicznej (płyta CD lub DVD), osobiście lub drogą pocztową na adres:
Narodowy Instytut Dziedzictwa
ul. Kopernika 36/40
00-924 Warszawa
z dopiskiem „Krajowy rejestr dobrych praktyk”.
NID dokonuje oceny wniosku pod względem poprawności formalnej. W razie braków formalnych wnioskodawca wzywany jest do ich uzupełnienia w okresie 2 miesięcy. Wniosek spełniający kryteria formalne jest następnie poddawany ocenie merytorycznej przez Radę ds. Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego, działającą przy Ministrze KiDN.
Po pozytywnej opinii Minister Kultury podejmuje decyzję o wpisie, a element trafia na oficjalną listę.To szansa, aby tradycje została doceniona i zachowane dla przyszłych pokoleń. Więcej informacji, dokumenty do pobrania w tym bardzo pomocny Krajowy rejestr dobrych praktyk w ochronie niematerialnego dziedzictwa kulturowegoznajdują się na stronie:
źródło: Narodowy Instytut Dziedzictwa