Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi zaprasza na konferencję „Mowy polskie. Język w kulturze”, która odbędzie się 24 kwietnia 2025 roku w siedzibie Instytutu.
Uczestnicy konferencji dowiedzą się między innymi czym są gwary, a czym języki regionalne, jaki mają wpływ na ogólną polszczyznę oraz co społecznościom i regionom daje status języka regionalnego.
W wydarzeniu wezmą udział:
- Mateusz Adamczyk – językoznawca, zdobywca tytułu Mistrz Mowy Polskiej, popularyzator wiedzy o polszczyźnie – prowadzi audycję „PrzySłowie” w radiowej Trójce oraz Poniedziałkową Poradnię Językową na Instagramie.
- Stasia Budzisz – absolwentka filologii polskiej i rosyjskiej oraz Polskiej Szkoły Reportażu, dziennikarka współpracująca z „Przekrojem” i „Krytyką Polityczną”. Autorka książki „Welewetka. Jak znikają Kaszuby”.
- Mirosław Grzyb – wiceprezes Związku Kurpiów.
- Tymoteusz Król – doktor nauk o kulturze i religii, działacz Stowarzyszenia „Wilamowianie” na rzecz rewitalizacji języka wilamowskiego.
- Elżbieta Legierska – Niewiadomska – folklorystka, tancerka, animatorka kultury z Istebnej.
- Paulina Mikuła – popularyzatorka wiedzy o języku polskim, autorka kanału na youtube „Mówiąc inaczej”.
- Krzysztof Trebunia – Tutka – muzyk i architekt, założyciel i lider zespołu Trebunie-Tutki.
- Michał Świetliński – absolwent Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, prowadzi w mediach społecznościowych profil „ŚwietlanMaps” mapujący polskie słownictwo gwarowe.
- Bogusław Wyderka – filolog i językoznawca, profesor nauk humanistycznych. Był redaktorem naukowym wydawanego od 2000 roku Słownika gwar śląskich mającego na celu zarchiwizowanie zasobu słownikowego gwar śląskich.
Konferencję poprowadzi Zofia Dragan – nauczycielka, regionalistka, reprezentantka Stowarzyszenia Bukówczan MANU, także osoba świetnie posługująca się gwarą wielkopolską.
Formularz zgłoszeniowy znajduje się na stronie : https://nikidw.edu.pl/konferencja-mowy-polskie-jezyk-w-kulturze/
Źródło. Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi