Gospodynie z Rudna prezentują jak dawniej “wiejskie baby” chodziły do pracy

Aktualności


Panie z Koła Gospodyń w Rudnie obok strojów odświętnych postanowiły pokazać jak “baby ze wsi” wyglądały na co dzień, przy pracy w polu i w chałupie. Przygotowały i zaprezentowały niecodzienną – choć codzienną kolekcję.

KGW Rudno w nowych strojach wiejskich prezentują się znakomicie. Mają zamaszyste spódnice, bluzki skromne w drobne wzorki, zapaski i kraciaste chusty, a na głowach chusty kolorowe w kwiatki lub inne zworki. W tych strojach zrobiły sobie sesję zdjęciową.

– Zależało nam, żeby odtworzyć i zachować to, co dawno temu kobiety z Rudna nosiły na co dzień, czyli prostsze i bluzki i spódnice, skromniejsze od tych krakowskich odświętnych. Te nasz stroje są wzorowane na autentycznych strojach wiejskich kobiet – mówi Karolina Reed, przewodnicząca KGW Rudno.

Kobiety zwracają uwagę, że te stroje codzienne miały zupełnie inna funkcje niż ludowe stroje krakowskie. Na co dzień ważna była funkcja praktyczna stroju. Bluzki i spódnice miały nie krępować ruchów podczas pracy w domu, obejściu.

Nasze nowe stroje codzienne to również ogromna zasługa wybitnej etnolożki Moniki Dudek z Tenczynka, która jako znawczyni tradycji i strojów krakowiaków zachodnich była nieocenionym źródłem wiedzy i wsparciem podczas konsultacji – chwalą panie z KGW Rudno.

Spódnice i bluzki do strojów codziennych kupowały i szyły w ramach projektu „Znaczenie chleba w obrzędach i zwyczajach regionu krakowskiego”. Wsparciem w tym były samorządy powiatu krakowskiego w ramach konkursu „Koła Gospodyń Wiejskich – odnajdywanie tradycji” oraz gminy Krzeszowice. Artykuł pochodzi z https://dziennikpolski24.pl/codzienne-stroje-ludowe-uszyly-gospodynie-z-rudna-prezentuja-jak-dawniej-wiejskie-baby-chodzily-do-pracy/ar/c1-17128427

Łukasz Bełdowski
Redaktor serwisu, fotograf, producent filmów reportażowych i dokumentalnych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *