Nadziewane gęsie pipki, griz z kaszëbską malëną, goleska kremowa zupa chrzanowa z boczkiem czy rudnicki apfelmus z pierzinom na wierchu – to tylko niektóre ze zwycięskich tradycyjnych dań wybranych przez jury ogólnopolskiego konkursu grantowego zorganizowanego w ramach programu „Smakujemy lokalnie”. W pierwszej edycji udział wzięło ponad 330 Kół Gospodyń Wiejskich z całej Polski zgłaszając tradycyjne dania regionów, z których pochodzą.
„To było dla nas nie lada wyzwanie, żeby spośród wszystkich uczestników wybrać 10 zwycięskich i 20 wyróżnionych Kół Gospodyń Wiejskich. Każde zgłoszenie było wyjątkowe i prezentowało bogatą tradycję kulinarną Polski. To niesamowite, że ta tradycja jest wciąż żywa, kultywowana przez pokolenia kobiet, bazująca na staropolskich przepisach i lokalnych produktach. Powinniśmy o nią dbać, jak o nasz największy skarb” – przekonuje Łukasz Konik, ekspert kulinarny i przewodniczący jury konkursu.
Konkurs jest jednym z elementów ogólnopolskiego programu “Smakujemy Lokalnie” organizowanego przez Carrefour Polska pod patronatem honorowym Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi. Spośród 330 wniosków wyłoniono 10 zwycięskich Kół Gospodyń Wiejskich z województw: wielkopolskiego, warmińsko-mazurskiego, mazowieckiego, pomorskiego, łódzkiego, lubelskiego, podlaskiego i śląskiego. W nagrodę KGW otrzymają granty w wysokości 10 000 zł na rozwój swojej działalności oraz projekty związane z działaniami na rzecz społeczności lokalnej, w tym inicjatywy pobudzające przedsiębiorczość kobiet na wsi.
Ponadto w konkursie wybrano 20 wyróżnionych Kół, którym wręczone zostaną bony finansowe na zakupy w sklepach sieci Carrefour.
„Od momentu powstania Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi wspiera działalność Kół Gospodyń Wiejskich, które stoją na straży tradycji i kultury swoich Małych Ojczyzn organizując różnego rodzaju wydarzenia, które integrują lokalną społeczność wokół dziedzictwa wsi. Bardzo ważną jego częścią jest dziedzictwo kulinarne i dlatego konkursy, takie jak ten, są doskonałą okazją do zachęcenia KGW do odkrywania zapomnianych już potraw, które „od zawsze” były przygotowywane przez gospodynie w poszczególnych regionach. Dzięki takim inicjatywom wszyscy mamy możliwość spróbowania tych przysmaków, ale także poznania historii okolicy, z której się wywodzą” – mówi Elżbieta Osińska-Kassa z Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi.
Wszystkie Koła – zarówno zwycięskie jak i wyróżnione, oraz te, które w tym roku nie otrzymały nagród, mogą w ramach programu “Smakujemy lokalnie” bezpłatnie nawiązać współpracę z okolicznymi hipermarketami Carrefour, prowadząc tam działania promocyjne czy sprzedaż konsumencką wytwarzanych przez siebie produktów.
„Bardzo się cieszymy, że pierwsza edycja naszego programu spotkała się z tak dużym zainteresowaniem, zarówno wśród Kół Gospodyń Wiejskich, jak i instytucji działających na rzecz obszarów wiejskich. Program „Smakujemy lokalnie” jest kontynuacją naszej strategii, której celem jest promocja lokalnych produktów od polskich dostawców oraz dziedzictwa kulinarnego polskiej wsi. To nasza kolejna inicjatywa, po stworzonym wspólnie z Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi programie „Prosto z polskiej wsi” oraz projekcie „Kupujemy lokalnie”, która wspiera polskich rolników i przetwórców” – informuje Justyna Orzeł, wiceprezeska zarządu Carrefour Polska.
Program „Smakujemy lokalnie” to długofalowa inicjatywa, której celem jest promocja wśród konsumentów polskiej tradycji kulinarnej oraz wspieranie przedsiębiorczości kobiet na wsi. W przyszłym roku planowana jest kolejna edycja programu i konkursu grantowego dla Kół Gospodyń Wiejskich.
Więcej informacji: smakujemylokalnie.pl
Lista 10 zwycięskich Kół Gospodyń Wiejskich w konkursie grantowym programu “Smakujemy lokalnie”
Nazwa, Województwo, Nazwa zgłoszonego dania
- KGW Dzierzążenko Dziarskie Babki
Woj. Wielkopolskie
Czernina na słodko z makaronem
- KGW w Liskach
Woj. Warmińsko-mazurskie
Nadziewane Gęsie Pipki
- KGW “W kobiecym gronie” w Nowym Radzikowie
Woj. Mazowieckie
Buraczaki
- KGW w Miechucinie
Woj. Pomorskie
Griz z kaszëbską malëną (kasza manna z kaszubską truskawką)
- KGW w Goleszach Dużych
Woj. Łódzkie
Goleska kremowa zupa chrzanowa z boczkiem
- KGW w Nasiłowie
Woj. Lubelskie
Kluski zawiślańskie z sosem podgrzybkowym
- KGW Kreatywne Czechowinaki z Czechowizny
Woj. Podlaskie
Karp z kaszą jęczmienną
- KGW w Rudniku
Woj. Śląskie
Rudnicki apfelmus z pierzinom na wierchu
- KGW Snopków
Woj. Lubelskie
Zatapianka babci Stasi z prodiża
Wyróżnione Koła Gospodyń Wiejskich w konkursie grantowym programu “Smakujemy lokalnie”
Nazwa, Województwo, Nazwa zgłoszonego dania
- KGW Nagietkowe Wariacje
Woj. Wielkopolskie
Żur Hazacki
- KGW w Wielkim Mędromierzu
Woj. Wielkopolskie
Gołębie nadziewane z pampuchami
- KGW w Jankowcach
Woj. Podkarpackie
Stolniki Bieszczadzkie
- KGW w Tursku Małym
Woj. Świętokrzyskie
Fajerczaki
- KGW w Pcimiu
Woj. Małopolskie
Kiszka ze skwarkami na podpłomyku
- KGW w Wólce Turebskiej
Woj. Podkarpackie
Kapusta zakwaszana (z grochem i jagłami)
- KGW U Źródeł Sanny w Wierzchowiskach Drugich
Woj. Lubelskie
Pirog Biłgorajski
- KGW Nowodworzanki z Nowodworu
Woj. Lubelskie
Jabcunka
- KGW w Rudnie
Woj. Małopolskie
Obwarzanki
- KGW Kiełpinianki
Woj. Pomorskie
Bùlwòwé ceszónci ze sledzã (Ziemniaczane kieszonki ze śledziem)
- KGW Moje Bojmie w Bojmiu
Woj. Mazowieckie
Szlachcice
- KGW Kazimierz
Woj. Opolskie
Bałabuszki
- KGW w Trygorcie
Woj. Warmińsko-Mazurskie
Mazurskie pierogi ze szczupakiem i ziołową polewką
- KGW w Międzywodziu Fregata
Woj. Zachodniopomorskie
Paprykarz
- KGW W Nowym Dworze
Woj. Kujawsko-Pomorskie
Szczupak faszerowany
- KGW w Brzeziej Łące Brzeziołączanki
Woj. Dolnośląskie
Bigos z czerwonej kapusty
- KGW w Suminie
Woj. Pomorskie
Geniowe pączki
- KGW W Oleśniczce
Woj. Dolnośląskie
Kaczka nadziewana
- KGW W Dębinach Nad Stawem
Woj. Mazowieckie
Fafernuchy
- KGW w Hajdukach Nyskich
Woj. Opolskie
Hajducki Gulasz z gruszką
źródło: https://media.carrefour.pl/pr/konkursu-smakujemy-lokalnie-rozstrzygniety-10-kol-gospodyn-wiejskich-z-calej-polski-otrzymalo-w-sumie-100-tys-zlotych/782685